Son Haberler
Anasayfa / Neden Olur / Aft Neden Olur?

Aft Neden Olur?

Aft Nedir?

agiz-yaralari(2)Aft neden olur sorusunu açıklamadan önce aftın ne olduğunu açıklamak gerekiyor.Aft tıp dilinde aftöz ülser olarak anılan ağız yaralarıdır.Aftlar ağzın içerisindeki dudak ve yanak mukozasında,damakta ve dil üzerinde gibi bölgelerde çıkan küçük ülserler olarak tanımlanırlar.Genellikle tek bir bölgede çıkarlar fakat bazen birden fazla yerde görülebilir.Aft erkelerde kadınlara oranla daha az görülüyor.Aftların görünüşleri ağzın içlerinde küçük yaralar kızarıklar olarak tanımlanabilir.Aftlar baya bir ağrılıdır ve ortalama 7-8 günde geçerler.Aftlar uçuklar gibi yayılma göstermezler çünkü aftlar bölgesel ülserler olarak ortaya çıkarlar bir virüs nedeni ile ortaya çıkmazlar.Gündelik hayatımızı olumsuz yönde etkileyen bu rahatsızlık neden olur işte cevapları;

Aft Neden Olur?

  • Aftın oluşmasına en çok neden olan şeyler ağzımızdaki bölgeye zarar vererek oluşmasına ortam sağlamamızdır.Ağzımızdaki bir bölgeyi ısırmak,çatal vb. şeyler işe yaralamak gibi darbeler nedeni ile aft olabilir.Genelliklede kırık dişlerin olması aft oluşumuna neden olur.
  • Aşırı tuzlu,tatlı ve baharatlı gibi şeylere karşı ağızdaki hassasiyet sonucu oluşabilir.Tuz ve baharat gibi şeyler ağızdaki mukoza tabakasına zarar vererek aft oluşumu ortaya çıkar.
  • Bildiğiniz gibi stres bir çok rahatsızlık için bir neden olarak gösteriliyor.Küçük bir rahatsızlık gibi görünen bu rahatsızlığın oluşmasında stres baş rolde olabilir.Yani stres aft oluşumuna neden olur.
  • Bazı asitli yiyecekleri sıkça tüketmek ağızdaki mukoza tabakasına zarar vererek aft oluşumuna sebep olabilir.
  • Dişlerimizin temizliğine dikkat edelim derken ağzımızda aft oluşumuna sebebiyet verebiliriz.Kalitesiz diş macunları da ağız içerisinde bir tahriş meydana getirerek aft neden olur sorusuna cevap olur.
  • Vitamin eksikliği da aft neden olur sorusunun cevabı olabilir.Vitamin eksikliği derken B12 ile demir eksikliği afta neden olur.

Hakkında Admin

Araştırmacı Yazar Ne İyi Gelir Konusu Hakkında Uzman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*