Son Haberler
Anasayfa / Nedir / Anemi Nedir

Anemi Nedir

anemi-nedirKan içerisinde alyuvar olarak adlandırılan kan hücreleri vardır bu hücreler içerisinde oksijenin taşıma ve hücrelerin kırmızı olması görevini üstlenen hemoglobin bulundurur. Hemoglobin oksijenin yapısına bağlanır ve bu sayede kan ile beraber oksijen taşınarak hücrelere ulaştırılır. Kanda bulunan hemoglobin miktarının kabul edilen seviyenin yani olması gereken seviyenin altında olması durumuna kansızlık denir. Kansızlık rahatsızlığın varlığını kabul edebilmek için hemoglobin miktarının erkeklerde  13 g/dl, kadınlarda 12 g/dl miktarının altında olması gerekiyor. 6 yaşını geçmemiş çocuklarda 11 g/dl 6-15 yaşta ise 12 g/dl miktarının altında olması durumunda kansızlıktan bahsedilebilir. Kansızlık yani aneminin birçok türü vardır bunlar arasında demir eksikliği anemisi, folik asit eksikliği anemisi, B-12 eksikliği anemisi en çok görülen türleridir.

Demir Eksikliği Anemisi

Demir eksikliği anemisinde demirin yiyecekler ile vücuda alımın az olması veya alınan demirin bağırsaklarda emiliminin az olması nedeniyle demir eksikliği gelişir ve buna bağlı olarak vücutta eksilen demire bağlı olarak hemoglobin yapımı da azalır bununla beraber demir eksikliği anemisi gelişir. Demir eksikliği anemisi dünyada en çok görülen anemi türüdür. Demir eksikliği anemisi

 • Ağız kenarlarında çatlaklar
 • Baş dönmesi, kulak çınlaması
 • Halsizlik ve iştahsızlık
 • Kol ve bacaklarda uyuşma
 • İnatçı baş ağrısı
 • Nefes Darlığı
 • Çarpıntı
 • Yutkunurken zorlanma
 • Ağrılı yutma
 • Tırnakların kaşık şeklini alması, tırnakta çatlaklar

gibi belirtiler göstermektedir. Demir eksikliği anemisi olan yetişkin insanlar unutkanlık, göğüs ağrısı, kalp çarpıntısı, çabuk yorulma gibi sonuçları beraberinde getirir, hamilelerde düşük kilolu bebek, doğumun ardından kan nakli gerekebilir. Çocuklarda ise zihinsel gelişim ile büyümede gerileme, uykuya eğilimin artması, öğrenmede bozuklu, davranışlarda bozukluk gibi sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Demir Eksikliği Anemisi Neden Olur

Demir eksikliğine bağlı ortaya çıkan aneminin nedeni üç başlık altında incelenebilir;

 • Demirin vücuda alımının az olması
 • Vücuda alınan demirin bağırsaklarda emilememesi
 • Uzun süreli olan yani kronik olan kanamalar

Kronik kanama olarak sürekli burnun kanaması, hemeroid yani basur kanamaları, bağırsak ülseri, gastroenterolojik kanserler, adet dönemlerinde çok fazla kanama olması gibi durumlar örnek gösterebilir. Demirin vücuda alınamamasında ise az et tüketimi, dengesiz ve kötü beslenme, hatalı rejimler, hazır gıda ağırlıklı beslenmek, demir içeren besinleri tüketmemek gibi durumlar vardır. Demirin bağırsaklarda emilememesi durumunda ise vücuda beslenme yolu ile de demir girse de bu bağırsaklarda emilmediği için vücuttan atılarak demir eksikliği sorunu ortaya çıkmaktadır.

Folik Asit Eksikliğine Bağlı Anemi

Vücutta yetecek kadar kırmızı hücrelerin üretilebilmesi için folik asit olması gerekmektedir. Folik asitin çeşitli nedenlerle vücutta azalması durumunda kan hücresi üretiminde de azalma olur buna bağlı olarak ortaya çıkan anemiye folik asit eksikliği anemisi denir. Folik asitin vücutta emilmesinin önündeki en büyük engel alkoldür. Buna bağlı olarak folik asit eksikliğine bağlı ortaya çıkan anemi sorunu alkolik insanlarda daha sık görülür. Folik asit eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan anemi şişik kırmızı bir dil, ishal, depresyon gibi belirtiler gösterir.

Anemi Tedavisi Nasıl Yapılır

Anemi tedavisinde yapılması gerekilen ilk işlem aneminin ortaya çıkması altında yatan nedenin araştırılmasıdır. Aneminin nedeni bulunduktan sonra bu neden ortadan kaldırılır. Kronik kanamalar varsa bu durumlar ortadan kaldırılmalıdır. Sonrasından ise yetişkinler için ağızdan demir hapı verilir. Çocuklarda ise şurup kullanılır. Vücuttaki demir eksikliği giderilene tedavi devam eder.

Hakkında Admin

Araştırmacı Yazar Ne İyi Gelir Konusu Hakkında Uzman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*