Son Haberler
Anasayfa / İlaçlar / ANESTOL %5 30.GR Nedir ve Ne İçin Kullanılır

ANESTOL %5 30.GR Nedir ve Ne İçin Kullanılır

Anestol Nedir

anestol-nedirBeyaz renkte ve homejen bir yapıda olan Anestol kıvama sahip bir tür pomattır. Pomatın kremden farkı ise yapısı nedeniyle derinin altına kadar işleyebilmesidir. Anestol 30 gramlık ve 10 gramlık tüplerde satılmaktadır. Anestol’ün etken madde olarak her bir tüpünde %5 miktarında  lidokain içermektedir.  Yardımcı madde olarak propil paraben, polietilen glikol 1500, propilen gliko 1, Metil paraben, polietilen glikol 6000 içermektedir.

Anestol Ne İçin Kullanılır

Anestol yerel anestezik (bölgesel olarak uygulaması yapılan uyuşturucu) ve Antiprüritik (kaşıntıyı gideren) ilaçlar gurubunda yer alan bir ilaçtır. Anestol birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen kaşıntı durumlarında, Anüs meme ucu dudak çatlaklarında, cilt ve mukozanın yanması durumunda,  güneş yanığında, zehirle sarmaşık yaralanmasında, küçük sıyrıklar da kullanılan bir ilaçtır.

Anestol Nasıl Kullanılır

Anestol doktorun önerdiği sıklığa göre günde bir kaç kez uygulanabilir. Anestol tek seferde 5 gramı aşmayacak şekilde uygulanmalıdır. 5 gram kadar uygulana Anestol içerisinde 250 ml kadar  lidokain içerir. Anestol uygulaması günlük 20 gramı aşmamalıdır. Anestol geniş yüzeye çok sık sürülmesi sonucu hassasiyete neden olacağı için bu uygulama şekli önerilmez. Anestol doktor tarafından farklı bir şekilde önerilmediği taktirde uygulanacak bölgeye güzelce yedirilerek uygulanır. Anestol kullanacak kişi çocuk olması durumunda doktor çocuğa uygun olarak düşük dozda uygulama önerebilir yine aynı şekilde yaşlılarda anestol doktor önerisine göre düşük miktarda önerilebilir. Eğer kullanmanız gereken zamanı kaçırdıysanız bir sonraki uygulamada lütfen çift doz uygulamayın.

Anestol Yan Etkileri

Her ilaçta olduğu gibi kullanan kişinin ilacın içerisinde bulunana maddelere karşı hassasiyeti olabilir bu durumda her ilaçta olduğu gibi Anestol’da da bazı yan etkiler görülebilir.

  • Nefes almada zorlanma
  • Ayak, el ve ayak bileğinde birden ortaya çıkan şişme
  • Dil boğaz dudaklar ve yüz gibi bölgede şişlik (boğazdaki şişliğe bağlı olarak yutkunma güçlüğü ortaya çıkabilir)
  • Deride minik kabartıların eşlik ettiği ciddi olan kaşıntı durumlardında

Hiç vakit kaybetmeden en yakındaki bir hastanenin acil bölümüne başvurulmalıdır. Bu yan etkiler görüldüğünde sizin Anestola karşı bir hassasiyetiniz olduğu anlamına gelir. Anestol’ün yan etkileri diğer amid tipi lokal anesteziklerin gösterdikleri yan etkilerine benzer yan etkilerine sahiptir. Bu yan etkilerin ortaya çıkma nedeni ise genellikle doz aşımı nedeniyle ortaya çıkar.

Anestol Fiyatı

Doktor önerisiyle kullanılmaya başlanan ilaçların fiyatları ister istemez merak ediliyor. Anestol kullanmaya başlayan kişi veya başlayacak kişide ister istemez Anestol fiyatı nedir sorusunun cevabını soruyor. Anestol fiyatı 10 Haziran 2016 tarihi itibari ile 4.41 TL olarak satılmaktadır.

 

 

Hakkında Admin

Araştırmacı Yazar Ne İyi Gelir Konusu Hakkında Uzman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*