Son Haberler
Anasayfa / Belirtileri / Astımın Belirtileri

Astımın Belirtileri

Astım

astım

astım belirtileri

Astım çok sıkça duyduğumuz rahatsızlıkların bir tanesidir peki ya siz astımın ne olduğunu biliyor musunuz?Astım nedeni tam olarak belli olmayan bir rahatsızlıktır.Astım nedeni belli olmamakla beraber astım doğuştan kişilerde soluk boruları duyarlı olup çevresel etmenlere bağlı olarak oluştuğu görüşü vardır.Zatürre vb. hastalıklarda astımın oluşmasına neden olabilir.Astım dünya civarında 300 milyon kişi kadar  etkilediği düşünülüyor.Ülkemizde ise 100 kişiden 5-7 kişi arasında çocuklarda ise bu oran daha fazla 13-15 civarındadır.Bronşlar havayı soluduğumuz zaman soluduğumuz havanın akciğerlere ulaşmasın bronş diye adlandırılan parçalar taşır.Değişik nedenler ile bu bronşlar mukoza ödemiyle daralma olur yani çeşitli sebeplerden kasılma ve daralma görülür bu nefes darlığı olarak tanımlanır.Bu durumun oluşması ile nefes alıp vermek zorlaşır.Bu ataklar şeklinde oluşması astım olarak tanımlanır.Astım olduğu nasıl anlaşılır yani astımın belirtileri ve ya bulguları nedir işte cevaplar;

Astımın Belirtileri

  • Astımın tanımını yaparken bronşların daralmasıyla ve ya şişmesiyle hava yollarından hava geçişini zorlaştırarak nefes alıp vermede zorluk çekildiğinden bahsetmiştik.Bu nedenle nefes daralmaların ataklar şeklinde görülmesi astım belirtileri arasında en önemlilerinden bir tanesidir.
  • Yukarıdaki nefes alma vermede sıkıntı olduğundan bahsettik bunun ile birlikte kişide nefes alıp vermesi sırasında hırıltı olur.Bu bulguda astımın belirtileri arasında en önemli olanlardan bir tanesidir.
  • Astım belirtileri arasında önemli olanlarından bir tanesi de öksürüktür.Bu öksürük kuru bir öksürüktür ve inatçı bir öksürüktür .Uykudan bile uyandırır bu öksürük.Kişinin boğazından atılan balgam sonrasında bir rahatlama olması da astım olma ihtimalini arttırır.
  • Koşma vb. gibi zorlayıcı aktiviteler de ve de pis boğucu havalarda kişide nefes alma verme zorluğu çekmesi de astım belirtileri arasındadır.
  • Göğüste baskı hissi ile karşı karşıya da kalabilir astımı olan kişi.

Astım özellikleri arasında nöbetler şeklinde gelmesi,genellikle sabah ve akşama karşı olması vardır.

Hakkında Admin

Araştırmacı Yazar Ne İyi Gelir Konusu Hakkında Uzman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*