Son Haberler
Anasayfa / Nedir / Buşon Nedir

Buşon Nedir

Buşon

buson-nedirBuşon adını kulak ile ilgili durumlarda duydunuz fakat tam olarak ne anlama geldiğini bilmiyor musunuz? işte cevabı:Halk dilinde kulak kiri olarak anılırken tıpta buşon olarak telaffuz edilmektedir. Her insanın kulağında dışarıdan gelen maddelerden korumak için ve enfeksiyonları engellemek için kulak salgısı mevcuttur. Bu salgıya dışarıdan gelen zararlı maddeler yapışır sonrasında ise bu madde dışarıya doğru çıkmaya başlar. Bu salgıya yapışan kir ve toz kulaktan dışarıya atılır fakat bazı durumlarda bu madde kulağın iç bölgesinde birikerek kulağı tıkayabilir buda kişinin duymasını ciddi oranda engeller. Buşonun dışarıya çıkmasını kulak kirinin yoğun olması,çok tozlu ortamlarda bulunma gibi durumlar engeller. Peki ya buşon nelere yol açar?

Buşon Hangi Sorunlara Yol Açar?

Buşon yani kulak kiri kişide normalde gerekli bir durumdur fakat bazı durumlarda kulaklarda birikir ve kalıcı hale gelir bu durumda birçok sorunun ortaya çıkmasına neden olur. Buşon kişinin duymasını engelleyebilir ayrıca ağrı,kulakta bir madde varmış hissi,ağrı ve acı,kaşınma,uğultu gibi birçok rahatsız durum ortaya çıkar.

Buşon Belirtileri

  • Kulakta ağrı
  • Kulakta uğultu
  • Kulakta bir madde varmış hissi
  • Duymada azalma

Kulak Temizleme

Kulak içerisine yabancı maddeleri engellemek için bir tür salgıya sahiptir bu salgı kirleri tutar ve zamanlar kulaktan atılır. Fakat kulak temizleme amacıyla kişi kulağına yabancı cisimler sokuyor ve bunun sonucunda kulak kiri iç taraflara doğru itiliyor. Bunun sonucunda kulak kiri kalıcı hal alıyor bu yüzden kulağı temizlemek için yabancı maddeleri kulağa sokmayın.

Hakkında Admin

Araştırmacı Yazar Ne İyi Gelir Konusu Hakkında Uzman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*