Son Haberler
Anasayfa / Ne İyi Gelir / Diş Sızlamasına Ne İyi Gelir

Diş Sızlamasına Ne İyi Gelir

Diş Sızlaması

diş sızlamasına ne iyi gelirDiş sızlamasına ne iyi gelir sorusundan önce diş sızlaması nedir neden olur bu sorunun cevabını verelim.Diş sızlaması sıkıntılı rahatsızlıklardan bir tanesidir yemek yerken,sıcak soğuk içecekler tüketirken hatta konuşurken bizi rahatsız edebilir.Diş sızlaması çeşitli nedenlerle dişte meydana gelen ağrının zonklamanın kişiyi rahatsız etmesidir.Diş sızlaması toplumumuzda diş kamaşması olarak tabir edilir buna uzmanlar dişte oluşan hassasiyet diye söylerler.Toplumuzda birçok kişiyi etkileyen bu diş sızlaması genellikle bir şeyler tüketirken birden ortaya çıkar.Sıcak bir şeyler tüketirken ve ya soğuk bir dondurma yerken,ekşi ve ya tatlı yiyecekler tüketirken ortaya çıkar.Dişin sıcak ve soğuk içeceklere hassasiyet göstererek diş sızlamasının olmasının nedeni diş minesinin zarar görmesidir.Diş minesinin zarar görmesi özellikle dişlerin birbirine sürtülmesi,dişleri abartarak fırçalamak yani dişlere zarar verecek kadar bastırarak fırçalamak,kola ve benzeri asitli içecek ve yiyecekleri aşırı tüketilmesi gibi birçok nedenden dolayı olur.Bunlara ek olarak özellikle diş etinin çeşitli nedenlerle çekilmesi bunun sonucunda ortaya çıkan diş köklerinin yüzeyleri nedeni ile ortaya çıkar.Dişte oluşan çürükler,kırık dişler,beyazlatma ürünleri kullanmak gibi nedenlerden dolayıda ortaya çıkar.

Diş sızlamasına ne iyi gelir sorusundan önce diş sızlamasının nasıl oluştuğundan da bahsedelim.Dişlere baktığınız zaman dişlerin gördüğünüz bölümü dişlerin mine ile çevrilmiş bölümüdür.Bunun altında ise dentin diye tanımlanan kanalcıklar vardır.Bu kanallar dişin en üstünden diş sinirlerine kadar uzanır ve içi sıvı ile doludur.Diş minesinin zarar görmesi nedeni ile bu kanallar ortaya çıkar ve sıcak soğuk bir şeyler tükettiğimiz zaman bunlar diş sinirleri tarafından hissedilir ve diş sızlaması oluşur.

Diş Sızlamasına Ne İyi Gelir

 • Diş gıcırdatmanız varsa hemen bundan kurtulun çünkü diş minesinin zarar görerek diş sızlamasının oluşmasındaki en önemli nedenlerden bir tanesidir.Bundan kurtulmak için bir hekime başvurmalısınız.Diş hekimi muayenesinden sonra sizin için en uygun diş minesi koruyucusu ve diş macunu verir.
 • Eczanelerde diş hassasiyetine çok iyi gelen diş macunları vardır bu diş macunları diş minesini onararak diş sızlamasına ne iyi gelir sorusuna verilebilecek en iyi cevaplardan bir tanesi oluyor.Çünkü bu diş macunları diş minelerini korumak için florid içerir.
 • Peynir tüketiminizi arttırın çünkü peynir içeriği sayesinde dişlerde oyuklar olmasını engeller.Dolayısıyla diş oyuklarından kurtulursanız diş sızlamasındanda kurtulabilirsiniz.
 • Sakız çiğneyin çünkü sakız çiğnemek diş plaklarının ve çürümeye iyi gelir bu sayede diş sızlamasına iyi gelir.
 • Diş sızlamasından kurtulmak için bir pamuk yardımı ile dişlerinizin sızlayan yerlerine karanfil yağı sürebilirsiniz.Karanfilin diş sızlamasına ne iyi gelir sorusunun en iyi cevaplarından bir tanesi olmasının nedeni kısmı anestezi etki yaparak sızıyı kaybetmesidir.
 • Yeşil çay tüketmek içerdiği katesin maddesi ile dil plaklarını yok eder ve diş çekilmesi nedeni ile ortaya çıkan kökler nedeni ile oluşan hassasiyet ile ortaya çıkan diş sızlamasına iyi gelir.
 • Diş temizliğinize dikkat edin fakat bunu sağlayacak diye dişlerinize diş fırçasını çok bastırarak zarar vermeyin.
 • Florlu diş bakımı maddeleri kullanmaya dikkat edin.
 • Asitli içeceklerden ve yiyeceklerden kaçının çünkü diş minesinin zarar görmesi nedeni ile diş sızlamasına neden olan şeylerden bir tanesi de asitli içecekleri çok tüketmektir.
 • Diş sızlamasının nedeni dişlerdeki çürükler olabilir ve bunun için bu bölgelere geçici olarak sarımsak ezilip koyulabilir.Çünkü sarımsak antibiyotik özelliği ile çok iyi gelir.

Diş Sızlamasına Ne İyi Gelir Sorusu Karşısında Doktorun Uyguladığı Teknikler

 • Diş eti çekilmesi ile birlikte açığa çıkan kökleri izole ederek tedavi eder.
 • Diş oyuklarına ve boşluklarına karşı doldurma işlemi yapar.
 • Floridli verniklerler kullanır ve bu sayede kök yüzeylerini tedavi eder.
 • Diş hassasiyetini ortadan kaldıracak maddeler ve diş macunları önerir.

Aslında diş sızlamasına ne iyi gelir sorusunun en iyi cevabı bir diş hekimine gitmektir.Çünkü diş hekimi dişlerinizde oluşan sızlamanın tam olarak neden olduğunu yaptığı muayene ile bulur.

Hakkında Admin

Araştırmacı Yazar Ne İyi Gelir Konusu Hakkında Uzman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*