Son Haberler
Anasayfa / Belirtileri / Epilepsi Belirtileri

Epilepsi Belirtileri

Epilepsi bir merkezi sinir sistemi hastalığıdır.Sara olarak da bilinen bu hastalık beyin içindeki sinirlerin normal olmayan elektro-kimyasal boşalma yapması ile ortaya çıkan bir sorun bir hastalıktır.Epilepsi nörolojik bir bozuktur ve nöbetler şeklinde görülür.Epilepsi yani sara nöbetlerden anlaşılır.Epilepside nöbetler 6 ya ayrılır.Epilepsi erken teşhis edilirse tedavi edilebilir bir hastalıktır.

epilepsi-belirtileri

Epilepsi Belirtileri

Epilepsi yani sara en belirgin özelliği nöbetler şeklinde belirtiler vermesidir bu nöbetler 4-5 saniyelik de olabilir 4-5 dk da olabilir.O yüzden epilepsi hastalığının teşhisinde ilk nöbetleri anlayabilmek çok önemlidir.

Sara nöbetlerin kişi şuurunu kaybeder kaslarını yani uzuvları gibi yerlerini anlamsızca hareket ettirir ve ne yaptığını bilmez.

Büyük nöbetlerde de kişi şuurunu kaybeder yere düşebilir ve ağzından köpüklü bir sıvı akar.3-4 dk sürebilir ve kişi kasılır ve dişlerini sıkar.

Çocuklarda genellikle donup kalma ve o anı hatırlayamama,anlamsız hareketler yapmak,ağzıyla anlamsız şeyler yapması gibi belirtileri vardır.

İlkinme birden sıçrama,ağzı boş olduğu halde çiğnemek,hep aynı sesleri ve kokuları duymakta belirtiler arasındadır.

Epilepsi nöbetleri faklı şekillerde olabilir bu nedenle sara hakkında bilinçlenmek okumak gerekiyor.

Epilepsi Nöbetlerinin Belirtileri

Şuurunu kaybetmek,birden yere çakılmak,vücut hareketlerini kontrol edememek,dalgınlık gibi belirtileri vardır sara nöbetlerinin.

Saradan şüpheleniyorsanız doktora nöbetleri tam olarak anlatmalısınız.

Hakkında Admin

Araştırmacı Yazar Ne İyi Gelir Konusu Hakkında Uzman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*