Son Haberler
Anasayfa / Ne İyi Gelir / Gastrite Ne İyi Gelir

Gastrite Ne İyi Gelir

Gastrit Nedir?

Gastrite ne iyi gelir sorusundan önce gastrit nedir neden olur bu sorunun cevabını verelim.Mide iç yüzeyinde var olan mukoza tabakası iltihaplanması sonucu gastrit denilen bu hastalık ortaya çıkar.Yani bu hastalık mide zarının iltihaplanması olarak tanımlanabilir.Ülsere göre daha az bir seviyededir gastrit.Ülser mide zarının aşınmasında biraz daha ileri seviyededir.Gastritin nedenleri ise şöyledir;

Nedenleri?

En bilinmiş nedeni kronik H. pylori enfeksiyonudur.Bu kronik H. pylori hastalığı çocuklukta vücuda girdiği zaman orada yer  ediniyor.Düzensiz beslen ve yanlış beslenme en büyük tetikleyicilerdir gastrit için.Sigara yanında tüketilen içecekler midede asit oluşumunu arttırıyor ve gastriti tetikliyor.Asitli içeceklerde var olan gastriti tetikliyor.Stres sahibi insanlarda gastrit görülür.Uzun zamanlı kullanılan asidik ilaçlar da mideye zarar verir bunun sonucunda gastrit olur.

Belirtileri

Kusma,şişkinlik,mide bulantısı,iştah kesintisi,hıçkırık gibi belirtileri vardır.Peki ya bu gastrite ne iyi gelir? İşte cevapları;

Gastrite Ne İyi Gelir

Aç kalmaktan ve ya uzun süre aç kalmaktan kaçının.Aç olan kişinin midesindeki asitler gastrit için tekikleyicidir.Boş olan midede asitler sindirecek bir şeyler bulamadığı için gastrit yaralarının ilerlemesine sebep olur.

aç-kalmak

Gastrit bakteri nedeni ile oluşmuş ise flavonoid ve antioksidan bakımından zengin yiyecekler tüketiminizi arttırın.Bunlar yaban mersini,kereviz,kızılcık ve elma gibi yiyeceklerdir.Bunlar gastrite ne iyi gelir sorusuna iyi bir cevaptır çünkü gastrite neden olan bakterilerin gelişmesini ve yayılmasını ortadan kaldırır.

kzılcık elma yaban-mersini

Gastrite Ne iyi gelir sorusuna verebileceğimiz başka bir cevap ise az yağlı protein kaynaklarıdır.Protein vücut için gerekli enerjiyi vermenin yanında hasarlı hücreleri de onarır bu sayede gastrit için önerilen besinler arasında yerini alır.Yağsız et,balık,tavuk,az yağlı yoğurt ve süt tüketmelisiniz.Fazla yağ mide asidinin artmasını sağlar ve gastriti ülsere çevirebilir bu nedenle fazla yağdan kaçının.

balık-tavuk

Kolay sindirilen gıdalarda gastrite ne iyi gelir sorusuna iyi bir cevaptır.Gastritiniz arttığı zaman hafif gıdalar mide asidinin fazla artmamasını sağlayacaktır.Bunlar makarna,çorba,patates püresi,pişmiş sebze gibi şeylerdir.Fakat bu yiyecekleri tüketirken fazla yağ kullanmaktan kaçının çünkü çok yağlı besinler tüketmek gastritin ilerlemesine neden olur.

patates-puresimakarna

  • A, C, E, ve B-kompleks vitaminlerini içeren yiyeceklerde gastrite iyi gelir.Düzenli olarak tüketmek gerekiyor.
  • Baharatlı yemeklerden ve yemeklerde çok baharat kullanmaktan uzak durun bu sayede gastritin ilerlemesini engellersiniz.
  • Meyve ve sebze gibi sindirilmesi kolay yiyeceklere yönelin.
  • Kahve çay ve gazlı içeceklerden uzak durun.Özellikle de asitli içeceklerden uzak durun çünkü gastriti azdıran şeyler arasındadır.
  • Domates ve domates soslarında uzak durun.
  • Acı biber toz biber gibi şeylerden tüketmeyiniz.

Hakkında Admin

Araştırmacı Yazar Ne İyi Gelir Konusu Hakkında Uzman

Bir yorum

  1. sütün de yatıştırıcı özelliği var . Ama ilk safhada yararlı oluyor, fazla tüketirseniz aksine daha zararlı oluyor. Bir de asitli içecekler mahvediyor mideyi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*