Son Haberler
Anasayfa / Uzmanlar / İbrahim Saraçoğlu / İbrahim Saraçoğlu Ayak Mantarı Kürü

İbrahim Saraçoğlu Ayak Mantarı Kürü

ibrahim-saracoglu-ayak-mantari-kuruBulaşıcı rahatsızlıklardan bir tanesi olan ayak mantarı genellikle yetişkin ve genç erkeklerde görülür fakat kadınlarda da görülebilen bir rahatsızlıktır. İbrahim Saraçoğlu ayak mantarı kürü ile ayak mantarı tedavisinin mümkün olduğunu vurguluyor. Ayak mantarı  Ayak mantarı oluşmasındaki en önemli neden başka birinden bulaşmasıdır bu nedenle ayak mantarı bulaşmaması için toplu yaşam alanlarında daha dikkatli olmak gerekiyor. Ayak mantarları sıcak ve nemli bölgelerde yaşarlar bu nedenle havuz, hamam, banyo gibi ortak kullanım alanlarında daha dikkatli olmak gerekiyor. Ayak mantarı kaşınma, kızarma, yanma, kabuk bağlama ve kokma gibi şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olur. Ayak mantarının erken teşhis edilmesi önemlidir çünkü tedavi edilmediği zaman tırnaklar ve hatta gövdeye sıçrayabilir. İbrahim Saraçoğlu ayak mantarı sorunu yaşayan kişilerin mutlaka pamuk çorap giymelerini öneriyor ayrıca bu çorapların kaynatılarak yıkanması ile tekrar giyilmesi gerekiyor. Peki ya ayak mantarından kurtulmak için evde ne yapabiliriz yani İbrahim Saraçoğlu ayak mantarı kürü nasıl yapılır ve uygulanır ?

İbrahim Saraçoğlu Ayak Mantarı Tedavisi

Aynısafa Bitkisi: Ayak mantarı tedavisi için İbrahim Saraçoğlu aynısefa bitkisi yani portakal nergisinin kullanılmasını öneriyor. Bu kürü yapmak için öncelikle bir tencereye bir litre su konulur ve kaynatılır kaynayan bu suyun içine yaklaşık bir avuç kadar portakal nergisi yani aynısefa bitkisi atılır. Ağzı kapalı bir şekilde 7-8 dakika boyunca kaynatılır ve ılımaya bırakılır. Ilıyınca bir süzgeç yardımı ile süzüldükten sonra ayaklarını sokabileceğiniz bir leğen içerisine ayaklarınızı örtecek kadar ve ayaklarınız için uygun derecede sıcak su koyunuz ardından portakal nergisi ile hazırladığını suyu da leğen içerisine koyun. Ayaklarınızı leğenin içerisine sokun 20 dakika boyunca ayaklarınızı bu leğenin içerisinde bekletin. Bu kürü uyguladıktan sonra ayaklar yıkanmamalıdır. Ayrıca bu uygulama düzenli olarak her gün yapmanız gerekiyor.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayak mantarı sorunu yaşayan kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli durum kullanılan çorapların sentetik olmaması bunu yerine pamuk çorap kullanılmalı ayrıca tekrar kullanmak için kaynatmak gerekiyor yani çoraplarınızı 50-60 derecede yıkarsanız ayak mantarı çoraptan çıkmaz bu nedenle çoraplarınızı kaynatmalısınız. Ayak mantarı en çok sıcak ve nemli ortak kullanım alanlarında barınıyor bu yüzden böyle yerlerde ayaklarınızı korumalısınız ve başkasının eşyalarını kullanmamalısınız. Ayaklarınız sürekli olarak yıkamalısınız ve çoraplarınızı sürekli değiştirmelisiniz. Bunların yanında ayaklarınızı çok terleten ayakkabılardan uzak durun bunun yerine ayakların nefes alabilmesine olanak veren ayakkabıları tercih edin.

Hakkında Admin

Araştırmacı Yazar Ne İyi Gelir Konusu Hakkında Uzman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*