Son Haberler
Anasayfa / Uzmanlar / İbrahim Saraçoğlu / İbrahim Saraçoğlu Elma Sirkesi Yapımı

İbrahim Saraçoğlu Elma Sirkesi Yapımı

elma-sirkesi-yapımıElma sirkesinin sağlık açısından birçok faydası var ayrıca birçok yerde de kullanılmaktadır fakat hazır olarak alınan sirkelerin güvenilir olduğunu söylemek pek mümkün değildir. İbrahim Saraçoğlu elma sirkesi yapımının evde çok basit olduğunu ve elma sirkesi kullananların kendilerinin elma sirkelerinin yapmalarının daha doğal olduğunu söylemektedir. Elma sirkesi çok fazla kullanılmıyor fakat elma sirkesini evimizde bulundurmalıyız ve sıkça kullanmalıyız çünkü neredeyse bin yıllık bir geçmişe sahip birçok sirke birçok faydaya sahiptir. Elma sirkesi elmaların fermantasyonu sonrasından ortaya çıkan bir tür sıvıdır peki ya bu faydalı sıvıyı evde nasıl yaparız? İbrahim Saraçoğlu elma sirkesi yapımı için hangi tarifi öneriyor?

İbrahim Saraçoğlu Elma Sirkesi Yapımı

Malzemeler

  • 9 adet kırmızı elma
  • 2 litre su
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 2 yemek kaşığı bal
  • 1 tülbent
  • Cam kavanoz

Tarifi

İbrahim Saraçoğlu elma sirkesi yapımı için öncelikle elma sapını ve çekirdeklerini ayıklanması gerektiğini söylüyor. Her elmayı 4 parçaya böldükten sonra kavanoza atılır. Elmaların hepsini kavanoza koyduktan sonra balı ekleyiniz. Kavanozun içerisine elmaların bulunduğu seviyeyi 3-4 parmak geçecek kadar su doldurunuz.Tahta bir kaşık alınır ve güzelce kavanozun içerisi karıştırılır. Balı neden ekledik diye sordunuz değil mi? Bal sirkemizin fermantasyon işlemini kolaylaştırması için kullanılır. Son olarak cam kavanozun tepesi temiz bir bez ile kapatılır ve lastik benzeri bir malzeme ile bağlanır. Kavanozu güneşin gelmediği bir köşede muhafaza edilmelidir. Her gün tahta kaşık ile bir kez karıştırılmalıdır bunu bir hafta boyunca yapınız bir hafta sonrasında ise haftada bir kere bu işlemi yapınız. Sirke bir ay bekledikten sonra üzerinde minik sinekler uçuşabilir bu durumda sirke olmuştur. Yani bir ay sonrasında sirkenin üzerindeki yapıyı bir kaşıkla sıyırın ve sonrasında ise süzdükten sonra cam bir kavanozda muhafaza ederek kullanabilirsiniz.

Elma Sirkesinin Faydaları

Elma sirkesini evde yaparsanız bu satın aldığınız hazır elma sirkesinden daha doğal, daha faydalı ve daha ekonomik olmaktadır. Elma sirkesinin birçok faydası vardır fakat cilt sorunlarında oldukça etkilidir. Elma sirkesi cildi onarır, cilt lekelerini giderir, güneş lekelerinde oldukça olumlu sonuçlar verir, saçları parlak bir görünüme sokar ve saçlara hacim kazandırır, zayıflamada yardım eder, mide yanmasını geçirir, kolesterolü düşürür, toksin atar, varise iyi gelir, sivilceler nasıl geçer sorusunun cevabıdır, akneyi ortadan kaldırır, bedensel gücü arttırır.

 

Hakkında Admin

Araştırmacı Yazar Ne İyi Gelir Konusu Hakkında Uzman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*