Son Haberler
Anasayfa / Belirtileri / Kalp Krizi Belirtileri

Kalp Krizi Belirtileri

Kalp Krizi

Kalp krizi belirtilerinden bahsetmeden önce kalp krizinden biraz bahsedelim.Tıp dilinde Miyokard Enfarktüsü olan adlandırılan kalp krizi  kalp kasının bir bölümünün o bölgeye yetecek kadar  kan akışının olmamasından dolayı  ölmesi  ile oluşur.Kalp krizini önceden bilmek yani tahmin edebilmek hayati önem taşıyor bunun için kalp krizi belirtileri bilmek gerekiyor ve kalp krizi geçiren kişiye erken müdahale etmek birçok rahatsızlıkta olduğu gibi çok önemlidir.Geçirilen ani ölümlerinin beşte birinin kalp krizi nedeni ile olduğunu biliyor muydunuz?Peki ya bu kalp krizinin belirtileri nelerdir işte cevapları ;

Kalp Krizi Belirtileri

En belirleyici belirti göğüs de bir anda meydana gelen yüksek ağrı ve baskı kalp krizi belirtilerinin en önemlisidir.Kişi bir anda kalbini olduğu yeri tutmaya başlar buna örnek vermek gerekirse filmlerde kalp krizi geçiren kişiyi canlandıran oyuncular birden göğsünü tutmaya başlarlar ve fenalaşırlar.

göğüs-ağrısı

Göğüs ağrısı ile vücudu saran daha çok üst bölgeleri etkileyen ağrılarda göğüs ağrısı ile birleşince kalp krizinin belirtileri olma ihtimalini arttırıyor.Omuz,sırt ve sol kol gibi yerler bunlara örnek verilebilir.

sol-kol-ağrısı

Baş dönmesi de kalp krizi belirtilerinde önemli bir durumdur.Baş dönmesi,baygınlık ve fenalaşma kalp krizi esnasında olan belirtilerdendir.

baş-dönmesi

Nefes darlığı çabuk yorulma kalp krizi belirtisi olabilir yukarıdaki durumlar ile birleşince.

nefes-darlığı

Ağrı dinlenince geçmez ve soğuk soğuk terleme ile kalp krizine işaret ederler.

soğuk-soğuk-terlemek

Yukarıdaki belirtiler ile birleşince mide bulantısı da kalp krizi belirtileri niteliği taşır.

Kalp Krizinden Korunmak

Damar tıkanıklığına neden olabilecek beslenme tarzından uzaklaşıp kan ve damar dostu bir beslenme tarzına sahip olmalıyız.

Stresten kaçınmak gerekiyor kalp krizini tetikleyen başlıca nedenlerden bir tanesidir.Stres birçok rahatsızlığın nedenleri arasında yer alıyor.

Kalp krizinden çekiniyorsanız düzenli olarak doktor kontrollerine gitmelisiniz ve doktorların önerilerine kulak vermelisiniz.

Kolestrolünüzün olması gereken sınırda kalmasını sağlayın.

Tansiyonunuza dikkat etmelisiniz.

Tuz ile şekeri aşırı kullanmaktan kaçınmalısınız.

Yatmadan önce içilen bir bardak su kalp krizini önlüyor.

Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan kaçınmanız gerekiyor.

Obeziteden korunmalısınız ve tekrar dile getiriyorum düzenli ve dengeli beslenmelisiniz.

Yağdan uzaklaşmalısınız.

 

Hakkında Admin

Araştırmacı Yazar Ne İyi Gelir Konusu Hakkında Uzman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*