Son Haberler
Anasayfa / Neye İyi Gelir / Tarçın Neye İyi Gelir

Tarçın Neye İyi Gelir

Tarçın

tarcin-neye-iyi-gelirTürkiye de üretimi olmamasına rağmen sık karşılaştığımız ve genellikle baharat olarak kullandığımız tarçın neye iyi gelir?Tarçın üretiminin en çok olduğu ülke Çindir fakat ülkemizde tarçın için gerekli koşulları karşılayacak iklim ve coğrafya yoktur.Tarçın sanıldığının aksine bir bitki değil bir ağaç türüdür ve tarçın bu ağacın kabuklarında elde edilmektedir.Tarçın ağacının kabuklarının dışında bulunan mantarsı yapı temizlenir ve sonrasında kabuğun iç tarafındaki bölgeden tarçın elde edilir.Tarçının ülkemizde kullanım alanı bakımından en çok baharat olarak kullanılmaktadır.Tarçının önemli iki türü vardır bunlardan biri Çin tarçını diğeri ise seylandır.Çin tarçını üretiminde birinciyken bunu ikincilikle Endonezya izlemektedir.Peki ya bu tarçının faydaları nelerdir yani tarçın neye iyi gelir?

Tarçın Neye İyi Gelir

Kan Pıhtılaşması:İnsan vücudunda bir yaralanma durumunda hayati önem taşıyan kan pıhtılaşması bazı durumlarda hayati sorunlar yaratabiliyor yani bazı durumlarda damarlarda pıhtılaşma olduğu zaman tıkanma söz konusu oluyor.Tarçın bu gibi durumlarda oldukça etkili bir yiyecektir.

Kan Şekerini Dengeleme:Yapılan birçok araştırmaya göre tarçının kan şekerini dengeleme oldukça etkili olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.Buna bakarak tarçının kan şekerini düşürdüğünü söylemek mümkündür.

Sindirim Sistemi Sorunlarına İyi Gelir:Tarçın sindirim sistemindeki bağırsak gazı,mide bulantısı,mide krampları gibi sorunlara oldukça iyi gelir.Kısacası mide dostu demek yanlış olmaz.

Kolesterolü Düşürür:Tarçın neye iyi gelir sorusunun bir diğer cevabı ise kolesterolü düşürmesidir.

Hafıza:Bazı üniversitelerin yapmış oldukları araştırmalarda tarçının hafızayı geliştirdiği görülmüştür.

Yaşlanmayı Önler:İçerdiği antioksidan maddeler sayesinde tarçın yaşlanmayı geciktirici etkiye sahiptir.

Diyabet Hastalarının Dostu Tarçın:Tarçın şeker hastalığı olanların bir dostudur dersek yanlış olmaz.Tarçın şeker hastalığını engellemesinin yanında şeker hastalığında da korumaktadır.

Hiper Tansiyonu Önler:İbrahim Saraçoğlu tarçının hipertansiyonu engellediğini söylemektedir.

Romatizmaya İyi Gelir:Tarçın romatizmaya karşı oldukça etkili bir maddedir.

Zindelik Verir:Zihin yorgunluğunu engellediği gibi zindelik verme açısından da oldukça etkilidir.Ayrıca stresi ve gerginliği alır.

Nitrozamine Oluşmasını Engeller:Kolon kanserinin altında yatan nedenlerden bir tanesi olan nitrozamine oluşmasını tarçın engellemektedir.

Zayıflamada Yardımcıdır:Kan şekerini dengelemesi sayesinde tarçın zayıflatmaya oldukça yardımcıdır.

Hakkında Admin

Araştırmacı Yazar Ne İyi Gelir Konusu Hakkında Uzman

Bir yorum

  1. hadi kızlar gelin yanıma!!

    Tarçının da ne çok yararı varmış bee..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*