Son Haberler
Anasayfa / Ne İyi Gelir / Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir

Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir

Topuk Çatlakları

topuk çatlağına ne iyi gelirTopuk çatlaklarına ne iyi gelir den önce topuk çatlakları nedir topuk çatlakları neden olur bunlar hakkında konuşalım.Topuk çatlakları hem görsel bakımdan hemde ağrı ve acı verici olması nedeniyle kişiyi olumsuz etkiliyor.Topuk çatlaması genellikle kuruluk nedeni gibi birçok çeşitli nedene bağlı olarak topuklarda küçük ağrılı yarıkların olmasıdır.Topuk çatlakları topukta kuru bir deri sarı renkte çatlaklar ve ölmüş deri gibi belirtiler gösteriyor.Topuk çatlakları özellikle kadınlar yazın terlik giyerken ve ya ince çoraplar girerken rahatsız ediyor ayrıca topuk çatlakları kişiyi acı vermesi nedeni ile kişinin topuk çatlaklarına ne iyi gelir sorusunun cevabını aramaya yöneltiyor.

Topuk çatlakları topukları yıpratacak kadar uzun süreler ayakta durmak ve topukları etkileyecek aktiviteler yapmak,aşırı kilolar,cilt kuruluğu,yanlış ayakkabı seçimi,kişinin cildin kuru olmasına neden olan hastalıklara(şeker hastalığı gibi) sahip olması,yaş ilerlemesi ve çeşitli nedenlerle ter bezlerinin çalışmasının azalması nedeni ile vücudun nemsiz kalması,cildin kuru kalmasına neden olan rahatsızlıklar(egzama,sedef gibi),düzenli olarak bakım yapmamak gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkıyor.

Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir

 • Topuk Çatlaklarını Önlemek:Topuk çatlaklarını geçirmek topuk çatlaklarını önlemekten daha zor bir uğraştır bu nedenle topuk çatlaklarının oluşmasını önlemek için düzeli olarak bakım yapmak gerekiyor.Topuklar için düzenli olarak kaliteli nemlendiriciler kullanabilirsiniz.
 • Topuklar için eczanelerde cildi onarıcı ve nemlendirici özelliğe sahip kremleri düzenli olarak kullanabilirsiniz.
 • Ayaklarınızı sıcak suyla iyice yıkadıktan sonra veya banyodan sonra topuk taşı ile yavaş yavaş ovarak ölü derinin atılmasın sağlayabilirsiniz.
 • Akşamları yatmadan önce ayaklarınızı sıcak suda iyice yıkayınız.Sonrasında zeytin yağını ayaklarınıza iyice yedirerek sürün ve sonrasında pamuklu çorap giyin ve bu uygulamayı bir hafta uygulayın.
 • Bir parmak vazelinle bir limonu karıştırın ve ayaklarınızın çatlak olan bölgelere uygulayın.Bu karışım ayaklarda biraz kaldıktan sonra ılık su ile yıkayınız.
 • Muzun onarıcı özelliği nedeni ile muzu ezerek topuk çatlaklarının olduğu bölgelere yedirin ve 20 dakika kaldıktan sonra ılık su ile yıkayınız.
 • Ilık su içerisine biraz sirke ekleyin ve ayaklarınızı bu suda bekletin ve sonrasında ayaklarınız temizleyin.
 • Deniz tuzu da topuk çatlaklarına iyi gelen şeyler arasındadır.
 • Çıplak ayakla gezme alışkanlığınız varsa bunda kurtulun.
 • Cildi yenileme özelliği sayesinde sarı kantaron yağı topuk çatlaklarına iyi gelir.
 • Limon ve gliserini karıştırarak topuklardaki çatlağı onarıcı bir karışım elde etmiş olursunuz.

Dikkat Edin

Topuğunuzdaki çatlaklar çok derin çatlaklar ise ve ağrıları varsa bir doktora başvurmanızda fayda vardır.Ayaklarınızdaki çatlaklarda kanamalar oluyorsa sıkıntı vardır demektir bu nedenle bir uzmana başvurmalısınız.

Hakkında Admin

Araştırmacı Yazar Ne İyi Gelir Konusu Hakkında Uzman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*