Son Haberler
Anasayfa / Ne İyi Gelir / Uçuğa Ne İyi Gelir

Uçuğa Ne İyi Gelir

Uçuk Nedir?

ucuga-ne-iyi-gelirUçuğa ne iyi gelir sorusundan önce uçuk nedir ve uçuk neden olur sorularından biraz bahsedelim.Uçuk herpes simpleks diye adlandıran virüsün neden olduğu bir cilt hastalığıdır.Bu virüs daha önce bir enfeksiyon geçirmesi sonucunda sinsi bir şekilde bekler ve sonrasında stres,güneş ışıklarına fazla maruz  kalma ve travma gibi nedenlerde aktif olur ve uçuk oluşur.Genelde dudaktan çıkarlar fakat birçok yerde çıkabilir hatta dilde çıkan bazı yaralar herpes simpleks vürüsü nedeni ile olur..Uçuk dokundukça çoğalan sıkıntılı bir rahatsızlıktır.Uçuğa neden olan virüs hala o bölgede uyuyor olabilir ve çeşitli nedenlerle tetiklenmeyi bekler.Uçuk stres,aşırı yorgunluk,çok güneşte kalma ve özellikle bitkin düşmek gibi nedenlerden dolayı oluşabilir.Uçuk geçtiği halde fazla vakit geçmeden yeniden çıkabilir bunun için bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekiyor.Uçuk rahatsızlığını geçiren kişi temas ettikleri şeyler nedeni ile tekrar uçuk problemi ile karşı karşıya gelebilir bunun için kişi dikkatli olmalıdır.Uçuk çıkmadan önce çıkacağı yerde kaşıntı ve kızarıklık belirtileri gösterir.Peki ya bu Uçuğa ne iyi gelir?

Uçuğa Ne İyi Gelir

Uçuk Kremi

uçuk-kremiEczaneden alacağınız uçuk kremi iz kalmaması ve hızlı iyileşme bakımından önemlidir.Antvir krem olarak anılan krem uçuğa ne iyi gelir sorusuna doğrudan bir cevaptır.Fakat öncelikle doktorunuza giderek ona danışıp bir krem almanız uçuğa ne iyi gelir sorusuna en iyi cevaplardan bir tanesidir.

Ekinezya 

ekinezya-çayıEkinezya uçuğun üzerine uygulandığın da uçuğa çok etkilidir.Ekinazya içinde bulundurduğu makrofaj ile uçuğun bulaşmış olduğu hücreleri kurtarır ve bu sayede uçuğa ne iyi gelir sorusunu cevaplar.Ayrıca ekinazya bağışıklık kazandırarak ilerde uçuk çıkmasının önüne geçer.

Melisa Çayı

ada-çayıMelisa çayını demledikten sonra soğumaya bırakın.Soğuyan melisa çayını bir pamuk vb bir şeyin yardımı ile uçuğun olduğu bölgeye uygulayın.Bu yöntemi uçuk geçene kadar düzenli olarak uygulayın.Melisa içerdiği polifenoller ile uçuğa iyi gelir ve hassasiyeti ortadan kaldırır.Ayrıca stresi ortadan kaldırarak uçuk oluşumuna neden olan şeyleri de ortadan kaldırır.

Süt Ürünleri

süt ve süt ürünleriSütü hem için hem de bir pamuk yardımı ile uçuğun üzerine koyun bu yöntem uçuğa iyi gelen yöntemler arasındadır.Süt sürmek iyileşme süresini kısaltır ve uçuğun verdiği acıyı ortadan kaldırır.

Buz Terapisi

jpegTemiz bir buz parçasını uçuğun üzerine uygulayın bu uçuğun büyümesini engeller ve aynı zamanda uçuğu geriletir ve kaşıntıyı ile yanmayı ortadan kaldırır.Buzu uçuğa uygularken sadece uçuk bölgelerde kalmasına dikkat edin başka yerlere bulaştırmayın uçuk yayılabilir.

Çay Baskısı

poşet-çayPoşet çayı demledikten sonra bardağın içerisinden çıkartın ve buzluğa koyun.Buzluktan çıkarttığınız poşet çayı uçuğun olduğu bölgeye uygulayın.Çay demlendikten sonra bekletilirse antiseptik özelliği doğar ve bu sayede uçuğa iyi gelir.

Oksijenli Su

oksijenli-suOksijenli su uçuğa uygulandığı zaman uçuğun ilerlemesini engeller ve uçuğu kaybedici etkiye sahiptir.

 

Diğer Yöntemler

 • Zeytin yaprağının ezerek uçuk olan yerlere sürün bu yöntem uçuğa neden olan virüsün üremesini durdurur ve bu sayede uçuk büyümez.
 • Sarımsak sürmek uçuğu geçirir düşüncesi toplumumuzda mevcut ancak sarımsak tüketildiği zaman bu etkiyi gösterir yani sarımsak sürmek uçuğu geçirir diye bir şey demek tam anlamı ile doğru değildir.
 • Bazı kişiler diş macununu uçuğu kurutarak geçirdiği kanısındalar fakat bunun için uzmanların pek fazla bir yorum yok.
 • Aleo vera cilt denince akla gelen ilk yararlı şeylerden bir tanesidir.Aleo vera cildi onarma özelliği sayesinde uçuğun meydana getirdiği zararı ortadan kaldırır.
 • Nane yağını bir pamuk yardımı ile uçuk geçene kadar günde iki kere sürün bu uçuğa iyi gelir.

Dikkat Edilmesi Gerekilenler

 • Uçuğa elinizi sürmeyin.Uçuk ile oynarsanız yayılır.Temizliğinize dikkat edin.
 • Ağzınızda uçuk varken küçük çocukları öpmeyin ve insanlarla temastan kaçının.
 • Güneşten korununuz aksi halde uçuk ilerleyebilir.
 • Uçukla temas ettiğiniz bardak diş fırçası vb. şeyleri çok iyi temizleyin.
 • Bir rahatsızlığa sahipseniz ve bunun için bir ilaç kullanıyorsanız bitki çaylarını kullanırken dikkat edin çünkü istenmeyen sorunlar doğurabilir.
 • Uçuk varken kullandığınız diş macunu,bezler,kaşıklar ve çatalların uçuk için bir taşıyıcı olduğunu unutmayın.Diş fırçasını ve bezleri atın kaşık çatal ve bardak gibi şeyleri iyice yıkayın.

Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Eğer uçuk sürekli çıkıyorsa bir sorun var demektir bir doktora başvurmalısınız.Ağızdan hariç gözlerde,parmaklarda ve cinsel bölgelerde görülen uçuklarda bir uzmana başvurmak çok önemlidir.Bir yaşındaki çocuklarda görülüyorsa bu çok sıkıntılı bir durumdur hiç vakit kaybetmeden bebeğinizi doktora götürmelisiniz.Uçukta bir beyaz dolgu(içi irinle dolu şişlik) varsa bir uzmana gözükülmelidir.

 

Hakkında Admin

Araştırmacı Yazar Ne İyi Gelir Konusu Hakkında Uzman

14 yorum

 1. Ne derece doğru bilmiyorum ama dudağımda uçuk varken tesadüfen diş macunun değdirmiştim dişlerimi fırçalarken iyi geldi.

 2. Elimde çıkan uçuklardan kurtulmak için uçuk kremi kullanmıştım. Ben vectavir isimli kremi kullanmıştım ve bir hafta içinde uçuğu temizlemişti.

 3. burakhan maçin

  hocam uçuk benc eçok çıkıyor konunuzu okudum bilgilendim uçuğa savaş açtım artık elinize sağlık

 4. Mehmet Dönmez

  uçuğa diş macunu sürün diyolar ama bence en iyisi bir uçuk kremi kullanmak.

 5. Uçuğa diş macunu iyi gelir diyorlar fakat öyle birşey yapmayın. Bunun için eczanelerde kremler mevcut onlardan alabilirsiniz.

 6. Bende de sıklıkla uçuk çıkmakta bir çok yöntem deneme rağmen en iyi gelen yöntem Ekinezya çayı ile çözüm buldum artık eskisi kadar uçuk çıkmıyore

 7. bölgeye göre değişimler olabiliyor ama çoğu insanın başına gelmiştir.en çok rastladıgım ise ” gece bişey yoktu uyanınca öyle oldu” diye söylenenler oluyor,belliki ani korku,stres ,huzursuzluk ucugu olusturan en büyük etken.makaleniz için çok tşkler.

 8. Uçuğa ne iyi gelir hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Uçuğa ne iyi geliyormuş öğrenmiş olduk sayenizde.

 9. Selçuk Çağlayan

  Güzel bir yazı olmuş dudak uçuklaması kötü bir şey benim de defalarca başıma geldi bir türlü yararlı bir bilgi bulamamıştım.

  • Uçuğa ne iyi gelir sorusunun en iyi cevaplarından bir tanesi uçuğun çıkmaya başladığı anda uçuk kremi uygulamaktır.

 10. Ahmet Tanrıverdi

  Diş macunun etkili oluyor ama bu sağlıklı mıdır bu biraz şüpheli bu yüzden öncelikle bir uzmana danışmakta fayda var ayrıca sürekli olarak uçuk çıkıyorsa bunun altında yatan bir hastalık olabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*