Son Haberler
Anasayfa / Belirtileri / Yumurtalık Kanseri Belirtileri

Yumurtalık Kanseri Belirtileri

Yumurtalık Kanseri

yumurtalık-kanseri-belirtileriYumurtalık kanseri belirtilerinden bahsetmeden önce yumurtalık kanseri nedir hakkında bilgi vermek gerekiyor.Yumurtalık kanseri tıp dilinde over kanseri olarak tanımlanır over Latince de yumurtalık anlamı verir ve İngilizcede ise bu kavram ovary sözcüğü karşılar.Yumurtalık kanseri kadınlarda görülen bir kanser türüdür.Yumurtalık kanseri geç farkına varıldığı için ölümle sonuçlanabilir.Jinekoloji kanserleri arasında ölüm oranları olarak %25 tüm kanser türleri arasındaki ölüm oranı ise %5 civarındadır.Kadınların üreme organları arasında görülme sıklığı açısından ikinci sıradadır.Yumurtalık kanseri  genellikle büyük yaşlarda yani 50-70 arasında görülür fakat her yaşta görülebilen bir kanser türüdür.Yumurtalık kanseri her zaman öldürücü değildir yumurtalık kanseri 4 evreye ayrılır ve 1, evre ile 2. evre arasında teşhis edilirse tedavi şansı %80 civarında iken 3.evre ile 4. evre arasında bu şans %20 %10 civarında düşmektedir.Yumurtalık kanserinin 1.evresi ve 2.evresi olduğu sırada metastaz denilen dönemdir.Metastaz kanserli organlardan hastalıklı hücrelerin sağlam organlara sıçrayarak bu organlara da kanseri bulaştırmasına denir.Yumurtalık kanserinin sebepleri tam olarak aydınlatılamamıştır.Fakat yumurtalık kanseri olma şansın ailede yumurtalık kanserli birini olması,daha önce hiç doğum yapmamış olmak gibi şeyler olasılığı arttırır.Erken yaşta hamile kalmak da yumurtalık kanseri olma şansını arttırır.Peki ya yumurtalık kanseri nasıl anlaşılır yani yumurtalık kanserinin belirtileri nelerdir.

Yumurtalık Kanseri Belirtileri 

 • Over kanseri yani yumurtalık kanseri belirtileri belli bir aşamaya kadar gelip yayılana kadar hiç bir belirti vermesi açısından sıkıntılı bir rahatsızlıktır.Over kanseri yani yumurtalık kanseri genellikle belirtileri ilerlemiş evrelerde gösterir.
 • Yumurtalık kanserinin ilk belirtilerinden bir tanesi karnın alt bölgesinde bir şişkinliğin oluşması ve aynı zamanda bir hazımsızlığın olmasıdır.
 • Yumurtalık kanseri belirtileri arasında en önemlilerinden bir tanesi karında gittikçe bir şişme olmasıdır.Sanki kişide hamilelik oluyormuş gibi olmasıdır.
 • Yumurtalık kanserinin bir çoğu jinekolojik testler sonrasında tesadüfi olarak teşhis edilir.
 • Sık idrara çıkmada over kanseri belirtileri arasında vardır.
 • Bazı durumlarda vajinal kanamalarda söz konusu olabilir.
 • Over kanseri ilişki sırasında da ağrıya sebep olabilir.

Ayrıca yumurtalık kanseri hormonal değişimlere neden olduğu için buna bağlı yumurtalık kanseri belirtileri gösterebilir bunla şöyledir:

 • Sindirim sisteminde değişiklikler(Gaz ,ishal,kabızlık,hazımsızlık)olabilir.
 • Normalden faklı olan bir kıllanma ve erkek tipi saç dökülmesi görülebilir.
 • Genital bölgede yanma ile kaşıntı olabilir.
 • Memelerde dolgunluk olması da hormonal değişimlere bağlı olan belirtiler arasındadır.

Hakkında Admin

Araştırmacı Yazar Ne İyi Gelir Konusu Hakkında Uzman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*