Son Haberler
Anasayfa / Neden Olur / Ağız Kokusu Neden Olur

Ağız Kokusu Neden Olur

Ağız Kokusu

ağız kokusu neden olur

ağız kokusu neden olur

Ağız kokusu tıp dilinde halitosis olarak tanımlanır. Ağız kokusu toplum arasında iyi karşılanmayan bir durumdur.Ağız kokusu hem kişiyi hemde karşısındaki kişiyi rahatsız eder.Ağız kokusu olan kişiler karşısında bir insan varken konuşmaktan çekinirler.Ağız kokusunun teşhisi için öncelikle bir doktora gidilmeli ve nedeni öğrenildikten sonra tedavi yöntemleri belirlenmelidir.Genellikle ağız kokusunun fiziksel yani biyolojik problemlerden daha çok psikolojik nedenler doğurur.Ağız kokusunu nasıl giderilir yani ağız kokusuna ne iyi gelir sorusunun cevabını bu yazıda anlatmıştık.Ağız kokusu bir hastalık bir rahatsızlık olarak tanımlamak zordur onun yerine ağız kokusu genellikle bir rahatsızlığın belirtisi olarak ortaya çıkar.Peki ya bu ağız kokusu neden olur ne gibi şeyler ağız kokusuna sebep olur.

Ağız Kokusu Neden Olur

  • Ağız kokusunun en önemli nedenlerinden bir tanesi vücudumuz için gerekli olan su tüketimini yapmamamızdır.Az su tüketmek ağızdaki bakterilerin oluşabileceği bir ortam yaratır ve  bunun sonucunda ağız kokusu ortaya çıkar.
  • Ağız kokusunun oluşumunda yiyeceklerde neden olduğu söylenebilir.Örnek vermek gerekirse sarımsak yedikten sonra ağzınız kokuyor bunun gibi günlük olarak tükettiğiniz yiyeceklerden bir tanesi sizde ağız kokusu yapıyor olabilir.
  • Ağzınızda ki bakteriler çoğalmış ve bunun sonucunda ağız kokusu ortaya çıkıyor olabilir.Ağız kokusu neden olur sorusuna bu da örnek olarak verilebilir.Ağızda kalmış yiyecekler bakteri oluşumuna neden olmuş olabilir.Ayrıca boğazınızda kalan yiyeceklerde ağızda pis bir kokuya neden olabilir.
  • Sinüs,karaciğer ve bademcik enfeksiyonları da ağız kokusu neden olur denince verilebilecek cevaplardan biridir.Bu hastalıklar kişide ağız kokusu gibi belirtiler gösterir.
  • Kişinin aç kalması da ağız kokusuna neden olan etmenler arasındadır.Çünkü kişinin midesindeki yiyecekleri sindirmekle olan görevli olan asitler sindirecek bir şey bulamadığından ağız kokusuna neden olur.
  • Ağızda oluşan iltihaplar,diş çürükleri gibi ağız içindeki hastalıklar nedeni ile ağız kokusu ortaya çıkar.

Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir

Sakız çiğnemek ağzı kokusuna iyi gelir.

Su tüketimini arttırmak da iyi gelir.

Karanfilde kısa zamanlı olsa da ağız kokusuna iyi gelir.

Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamaya dikkat edin ve diş ipi kullanın.

Uzun süreli aç kalmaktan kaçının.

Hakkında Admin

Araştırmacı Yazar Ne İyi Gelir Konusu Hakkında Uzman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*