Son Haberler
Anasayfa / Ne İyi Gelir / Ağız Yarasına Ne İyi Gelir

Ağız Yarasına Ne İyi Gelir

Ağız Yarası

Ağız yarasına ne iyi gelir sorusunu ağzımızda yara çıkınca oldukça merak ediyoruz.Ağız yaraları bir diğer adı ile aftlar genellikle uçuğa andıran kızarık,ortasında irin dolu yapıdadır.Ağız yarası genellikle kadınlarda görülüyor fakat bunun nedeni tam olarak bilinmiyor.Ağız yarası genellikle tek olarak çıkmıyor bir kaç ağız yarası birlikte çıkıyor.Ağız yarası gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar.Ağız yaraların net olarak nedeni bilinmiyor fakat yanağı ısırmak,sıcak içecekler,ağzın tahriş olması,kola gibi asitli içecekler,ağız temizliğine dikkat etmemek,alerji,Helikobakter pilori bakterisi gibi mide sorunları,bazı diş macunları,sigara,hormonal değişimler,stres,bağışıklık sistemindeki sorunlar gibi nedenler ile ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Ağız Yaralarına Ne İyi Gelir?

Ada Çayı:Bir çok rahatsızlığa iyi gelen ada çayı boğaz ve ağız yaralarına oldukça etkilidir.Ada çayını bir kaynayan suya atın ve 5 dakika kaynatın sonrasında biraz ılıdıktan sonra isterseniz için isterseniz ağzınızın içini gargara yapın.Bu sayede ağız yaralarından kurtulmanız mümkündür.

ada-çayı

 

Kırk Kilit Otu:İbrahim Saraçoğlu ağız yaralarında kırk kilit otunu uygulamanın oldukça güzel sonuçlar verdiğini söylüyor.Bunun için kaynar vaziyetteki bir bardak suyun içerisine 2.5 çay kaşığı kırkkilit otu atılır.Sonrasında ocağın altı kısık vaziyetteyken 2-3 dakika kaynatın.Sonrasında ağzınızı yakmayacak sıcaklıkta iken tüketin.Bu uygulamayı günde iki kez yapın.

kirk-kilit-otu

Çay:Tanen bakımından oldukça zengindir bu sayede bakteri ve virüsleri uzaklaştırır.Bu sayede ağız yaralarına neden olan durumlar ortadan kalkar ve bu sayede ağız yarasına iyi gelir.Bunun için demlenmiş poşet çayı buzluğa koyun ve soğuduktan ağız yaralarını uygulayın.

poşet-çay

 

 

  • B12 eksikliği ve sigara kullanımı ağız yaralarının oluşumunda ekilidir.Sigara kullanmanız dolaylı olarak ağız yarasına iyi gelir.

sigara-içmemek

  • Arı poleni ağız yaralarına ne iyi gelir sorusuna iyi bir cevaptır.Arı polenini bir içeceğe karıştırıp içerseniz daha etkili olacaktır.

arı-poleni

  • Misvak kullanımını alışkanlık haline getirmelisiniz.Misvak ağız asidini dengeler ve ağız temizliği için önemlidir.Diş macunları kimyasal olarak ağız yaralarını tetikleyebilir bunun yerine misvak daha yararlıdır.

misvak

  • Zeytin yaprağı çiğnemek de çoğu kaynağa göre ağız yarasına iyi gelir.

zeytin-yaprağı

  • Tuz boğaz sorunlarına iyi geldiği gibi ağız yaralarına iyi gelir.

tuzlu su diş ağrısına iyi gelir

Hakkında Admin

Araştırmacı Yazar Ne İyi Gelir Konusu Hakkında Uzman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*