Son Haberler
Anasayfa / Nedir / Akromegali Nedir

Akromegali Nedir

akromegaliHer insan vücudunda salgılanan büyüme hormonu sayesinde büyür fakat bazı insanlarda büyüme hormonu olması gerekenden fazla salgılanmasına bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlığa akromegali denir. Büyüme hormon her insanın büyümesi için gerekli bir iç salgı yani hormondur fakat fazla olması ortaya birçok rahatsızlık çıkarmaktadır. Büyüme çağı geçmeden ve kemiklerdeki büyüme durmadan bu sorun görülürse gigantizm olarak tanımlanan devimsi bir görüntü ortaya çıkmaktadır. Yani bu sorun büyüme çağında görüldüğünde kişi devleşir fakat bu sorun yani akromegali büyüme çağından sonra görülürse kişinin el ve ayakları genişler, çenesinde ve burnunda büyüme görülebilir bunlara ek olarak ses kalınlaşır.

Akromegali Neden Olur

Akromegali nedir sorusuna cevap çeşitli nedenler ile büyüme hormonun fazla salgılanması ile ortaya çıkan rahatsızlık cevabını vermiştik peki ya bu nedenler nedir yani akromegali neden olur? Büyüme hormonlarının çok salgılanmasına ve bununla beraber akromegali sorunun ortaya çıkması altında yatan en yaygın neden tümör olmasıdır. Büyüme hormonu salgılanmasından görevli iç salgı bezi olan hipofiz bezinde ortaya çıkan tümör büyüme hormonunun fazla salgılanmasına sebebiyet verir bununla beraber ortaya akromegali rahatsızlığı çıkar.

Akromegali Belirtileri

Akromegali nedir sorusunun cevabını verirken de bahsettiğimiz gibi akromegali sorunu yaşayan bir kişinin çenesinde ve büyüme ile uzama görülür. Ayrıca kişinin alnında çıkıntı, dişlerinin arasındaki boşlukların artması, yüzü kabalaşmaya başlar. Kulaklar, burun, dudak ve alın genişlemeye ve büyümeye başlar. Kişinin dili büyür, yüz kemiklerinde büyüme nedeniyle kişinin yüzünde değişimler olur. El ve ayaklarda büyüme olur çünkü yumuşak doku büyüdüğü için el ve ayaklarda büyür. Kişi yüzük kullanıyorsa artık yüzüğü olmamaya başlar, ayakkabı ve benzeri şeyler olmamaya ve buna bağlı olarak bu giyecek türü şeylerin numarası büyür. Akromegali rahatsızlığı olan kişilerin çoğunda aşırı terleme görülmektedir. Kişinin cildi kalınlaşır, kıllanma artar, kişinin kokusu değişir, horlama sorunu olur, hareketler kısıtlanabilir, eklem ağrıları ortaya çıkar, baş ağrısı olabilir, cinsel istek azalması, halsiz ve güçsüz hissetme, sırt ağrıları, görmede bozukluklar ortaya çıkar.

Akromegalide Kimler Risk Altında

Akromegali nedir sorusunun cevabını genellikle akromegali rahatsızlığından şüphelenen kişiler merak ediyor öncelikle şunu söylemekte fayda var akromegali nadir görülen bir rahatsızlıktır ve genellikle yaşlılarda görülmektedir.  Akromegali nedir neden olur sorularının cevabı olarak hipofiz cevabını vermiştik bu tümörlerin oluşumu altında yatan genetik bir neden yoktur bu nedenle kalıtsal olarak ortaya çıkan bir rahatsızlık değildir. Akromegali hastalığı her bir milyonda 40-60 kişi olduğu ve yılda sadece 3 kişinin akromegali tanısı olduğu uzmanlar tarafından öngörülmektedir. Bunun yanında çok sık görülen bir rahatsızlık olması ve bunun yanında birçok neden ile akromegali belirtileri gözden kaçmaktadır buna bağlı olarak da uzmanları öngördüğü bu sayıdan fazla olabileceği söylenmektedir.

Hakkında Admin

Araştırmacı Yazar Ne İyi Gelir Konusu Hakkında Uzman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*