Son Haberler
Anasayfa / Genel / Anal Apseler

Anal Apseler

Makat Apsesi (Anal Apse) makat bölgesinde oluşan iltihap neticesinde irin birikmesiyle oluşan bir rahatsızlıktır. Çoğu zaman makat bölgesinde bulunan salgı bezlerinde meydana gelen iltihaplarla ilişkilidir. Orta yaş grubunda çok sık görülür ve acil olarak tıbbi müdahale edilmesini gerektiren bir problemdir.

Anal Apse Belirtileri Anal bölgede dışkılama esnasında duyulan ağrı ile kendini belli eder. Şişlik hissi, kızarıklık, halsizlik, ateş ve iltihap akıntısı da belirtiler arasındadır.

Anal Apse Neden Olur?

Anal Apse

Daha öncesinde anal bölgeye uygulanmış olan cerrahi uygulamalar, anal bölgedeki yaralanmalar, fistül ya da fissür gibi oluşumlar, Şişmanlık, alkol alımı, uzun süren ishal gibi nedenler anal apsenin oluşumunda etkilidirler.

Anal Apseye Hangi Bölüm ve Doktor Bakar?

Makat bölgesinde yaşanan ağrı, şişlik ve akıntı gibi problemler için genel cerrahi bölümüne gidilmelidir. Proktoloji yani makat hastalıkları alanında deneyimli bir uzman doktora görünmelisiniz.

Anal Apse Teşhisi Nasıl Yapılır?

Genellikle muayene ile anal apse tanısı konulabilir. Bazı durumlarda MR ile Ultrason gerekebilmektedir.

Anal Apse Tedavisi için asıl amaç, anal bölgede oluşan şikayetlerin ortadan kaldırılması, apseye neden olan enfeksiyonun tedavi edilmesi, anal apsenin daha da ilerlemesini önlemek, anal fistülün oluşumunun önüne geçmektir.

Anal Apseler İlaçla Geçer mi?

Diğer apselerden farklı olarak anal apseler, ilaçla ya da bitkisel tedavilerle düzelebilen bir problem değildir. En iyi tedavi doğru şekilde apsenin boşaltılması şeklinde yapılanıdır. Zamanında boşaltılmayan apseler, dokunun daha da hasar görmesine neden olmakta, Anal Fistül riskini arttırmaktadır.

Makat Apsesi (Anal Apse) Nasıl Boşaltılır?

Lokal anestezi ile hastanın anal apse görülen yeri uyuşturulur. Şişlik halindeki bölgede 2 ya da 2,5 cm’lik bir kesi açılarak iltihap boşaltılır. İrin boşalınca bu alan açık bırakılır. Bunun nedeni tekrar iltihap birikmesini önlemek içindir. 2-3 hafta sonrasında açık kısım kapanarak normal haline döner. Bu süreçte doku hasarının daha hızlı onarılması için doktor tarafından hastaya antibiyotik tedavisi de uygulanabilir.

Kliniğimizde, uzman proktolog doktorlarımız tarafından makat apsesi başarı ile tedavi edilmektedir. Randevu almak ve daha detaylı bilgi almak için bize irtibat numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.

Randevu ve İletişim İçin: 0 553 665 64 02

Hakkında Admin

Araştırmacı Yazar Ne İyi Gelir Konusu Hakkında Uzman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*