Son Haberler
Anasayfa / Genel / Anal Hematom

Anal Hematom

Anal Hematom Tedavisi

Anal hematom , anal açıklığın kenarında derinin yüzeyinin altında biriken kan toplanmasıdır. Makat bölgesinde ani olarak hissedilen ağrı ile kendini gösterir. Çoğunlukla ağrıların nedeni basur zannedilse de aslında bu anal hematom yani makatta pıhtı toplanması ile ilgilidir. Makatta şişlik, kanama ve ağrı şeklinde belirtiler gösterir. Tuvalete çıkıldığında fazla ıkınarak zorlama, kabızlık, ağır bir yükün kaldırılması anal bölgedeki damarların patlamasına, ciltin iç kısımlarında kan birikmesine ve biriken kanın pıhtılaşarak hematoma dönüşmesiyle seyreder. Ikınma sonrası anal hematom oluşumu, doğum yapan bayanlarda da görülebilen bir durumdur.

Anal hematomların büyüklüğü 1 cm ile bir golf büyüklüğünün çağı arasında değişebilmektedir. Çok acı verici olabilir. Ağrılar 1 hafta ile 10 gün arası sürebilir. Ağrılardan kurtulmak için kullanılan ilaçların tesiri azdır. 10 gün sonunda ağrılar kaybolur ve hematom azalarak ortadan kalkar.

Anal Hematom ( Makatta Pıhtı Toplanması) Tedavisi

Tedavide öncelikli hedef kişinin yaşadığı şiddetli ağrının ortadan kaldırılmasıdır.

Kliniğimizde yalnızca 1 dakika süren bir işlem ile makatta pıhtı toplanması rahatsızlığından kurtulabilirsiniz. Bu işlem şu şekilde yapılmaktadır:

Şişmiş olan anal bölgede, 1 cm genişliğinde bir kesi açılır ve cildin alt kısmında toplanmış olan kan pıhtısı dışarıya çıkarılmaktadır. Lokal anestesi ile gerçekleştirilen, ağrı ve sızı yapmayan ve cildinizde iz bırakmayan bir yöntem olan bu tedavi 1 dakika süren ve kesin sonuç veren bir tedavidir.

Diğer Tedaviler:

Sıcak Su Oturma Banyosu: Bu uygulama daha çok ağrıların hafifletilmesi amacıyla yapılır. Makattaki şişliklerin inmesi için bu yönteme belli bir süre devam edilmesi gerektiğinden, sonuç alması daha uzun sürmektedir.

Hemoroid tedavisinde kullanılan kremlerin ya da fitil gibi yöntemlerin makatta pıhtı toplanmasında etkisi yoktur. Hastaların dinlenmesi ve ağrı kesici kullanmaları önerilir.

Anal hematom tedavi yöntemi uygulanmasa da vücudun doğal döngüsü içerisinde zamanla ortadan kalkan bir rahatsızlıktır. Vücut 2-3 ay içinde biriken kan pıhtısını eritmekte ve anal hematom ortadan kalkmaktadır.

Anal Hematomdan Korunma Yolları

Oluşumunu önlemek için kabızlığı önlemek ve dışkılamada fazla ıkınmaktan kaçınmak önemlidir. Tuvalette uzun zaman kalmaktan kaçınmalıdır.

Randevu ve İletişim

Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
İletişim & Randevu İçin: 0 553 665 64 02

Hakkında Admin

Araştırmacı Yazar Ne İyi Gelir Konusu Hakkında Uzman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*