Son Haberler
Anasayfa / Nedir / Anoreksiya Nervoza Nedir

Anoreksiya Nervoza Nedir

Anoreksiya Nervoza NedirAnoreksiya Nervoza bir psikolojik hastalıktır ve bir tür yeme bozukluğu olarak tanımlanmaktadır. Anoreksiya Nervoza rahatsızlığına sahip olan insan kilo alma korkusunu çok büyük miktarlarda yaşar. Anoreksiya Nervoza olan kişiler kilo alma korkusundan ve kendilerini kilolu hissetmeleri nedeniyle beslenmesini kısıtlar öyle ki zayıf olan Anoreksiya Nervoza hastası kendini kilolu gördüğü için diyet yapar ve beslenmesini kısıtlar. Anoreksiya Nervoza olan kişiler kilolu olma korkusu nedeniyle yediklerini çok kısıtlarlar ve bununla beraber zayıflıkları tehlike sınırını aşar. Anoreksiya Nervoza kişinin başta zihnini etkiler bunun yanında davranışlarına bağlı olarak vücudu negatif yönde etkiler. Anoreksiya Nervoza genellikle genç bir bireyken başlar. Anoreksiya Nervoza olan kişiye etrafındaki herkes zayıf olduğunu söylese bile buna inanmaz ve kendini kilolu olarak görür.

Anoreksiya Nervoza rahatsızlığının erken teşhisi çok önemlidir çünkü tedavi edilmeyen ve ilerleyen Anoreksiya Nervoza rahatsızlığı kişide ölümcül hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Tedavi edilmeyen Anoreksiya Nervoza rahatsızlığı kemik erimesi, kalp hastalıklarına, bağırsak problemleri, anemi , cilt ve saç rahatsızlıkları, böbrek hastalıklarına sebebiyet verebilir.

Anoreksiya Nervoza Belirtileri

 • Zayıf olduğu söylense bile inanmazlar ve kendilerini hep kilolu görürler
 • Kilo almaktan aşırı derecede korkar
 • Aşırı zayıftır ve zayıflamaya devam etmektedir
 • Sürekli olarak kilolarını kontrol etmek amacıyla tartıya çıkarlar
 • Yemek, kilo ve diyet saplantıları vardır
 • Çok az yemeye dikkat ederler ve yediklerini küçük parçacıklara ayırırlar
 • Kilo almamak için kusma eğilimleri vardır
 • Kilo vermek için hasta olsalar bile egzersiz ve spor yaparlar
 • Konsantrasyon sorunları yaşarlar
 • Uyku bozuklukları vardır
 • Sık sık hastalanırlar
 • Çevresindeki insanların yediği şeylere takıntı yaparlar
 • Yemek yedikten sonra kilo alıp almayacağını düşünürler
 • Zayıf olsalar bile kilolu olduğunu düşündüğü için dış görünüşünden memnun değildir

Anoreksiya Nervoza Neden Olur

Anoreksiya Nervoza rahatsızlığın bilimsel olarak neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Anoreksiya Nervoza rahatsızlığının ortaya çıkmasında kalıtsallığın olduğu düşünülmektedir. Ailesinde Anoreksiya Nervoza rahatsızlığı olan bir kişide Anoreksiya Nervoza görülme olasılığı fazladır. Bunların yanında manken, jimnastikçi,  dansöz gibi meslek guruplarındaki kiloyu kontrol altında tutma gerekliliği olan kişilerde Anoreksiya Nervoza rahatsızlığının görülme olasılığı daha fazladır. Mükemmeliyetçi olmaya çalışan insanlarda Anoreksiya Nervoza rahatsızlığı görülebilir. Boşanma ölüm gibi aşırı stresli durumlarda Anoreksiya Nervoza rahatsızlığını tetikleyebilmektedir.

Anoreksiya Nervoza Nasıl Tedavi Edilir

Anoreksiya Nervoza rahatsızlığına sahip olan kişinin tedavisinde ilk yapılması gereken ve önemli olan kişinin kilosunu kontrol altına alarak tehlikeli olmayan noktaya çekmektir. Anoreksiya Nervoza rahatsızlığına sahip olan kişi tedaviyi kabul etmiyorsa ve bunun yanında kişide önemli hastalıklar ortaya çıkmış ise kişi hastaneye yatırılır. Anoreksiya Nervoza nedeniyle ortaya çıkmış dahili hastalıklar bir dahiliye uzmanından yardım alınarak tedavi edilir. Uzman kişi tarafından rahatsız olan kişi için bir program hazırlanarak sağlıklı bir şekilde uygun olan kiloya ulaşması sağlanır. Bunların yanında en önemli olan nokta ise kişinin psikolojik sorunu ortadan kaldırılmasıdır.

Hakkında Admin

Araştırmacı Yazar Ne İyi Gelir Konusu Hakkında Uzman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*