Son Haberler
Anasayfa / Ne İyi Gelir / Ateşe Ne İyi Gelir

Ateşe Ne İyi Gelir

Yüksek Ateş

atese-ne-iyi-gelirAteşe ne iyi gelir denince sanki gerçek hayattaki ateşe ne iyi gelir gibi bir anlam çıkıyor fakat yüksek ateşe ne iyi gelir şeklinde ifade edersek yanlış olmaz.Yüksek ateş genellikle çocuklarda görülüyor ve bu ebeveynleri oldukça korkutuyor.Yüksek ateş dikkate alınması gerekilen önemli sağlık sorunlarından bir tanesidir özellikle çocuklarda çok dikkatli olmak gerekiyor.Normal bir bireyin vücut ısısı 36.5 derece iken bebeklerin sıcaklığı 36.8 olabilir.Ateş durumunun kabul edilebilir olması için vücut sıcaklığının 37 derece üzerinde olması gerekiyor.Koltuk altından yapılan ölçümde 37 veya 37.5 derece arasındaki durumlarda çok hafif ateş, 37.6-37.9 derece arasında hafif ateş,38-38.5 dereceleri arasındaki sıcaklıkta orta derece yüksek ateş,38.5-39.5 derece arasındaki sıcaklıkta yüksek ateşten bahsedilirken 40 derecenin üzerindeki durumlarda çok yüksek ateş söz konusudur.Ateşe enfeksiyon hastalıkları,yanık,sıcak çarpması,bağışıklık sistemindeki sorunlar,kullanılan bazı ilaçlar,uzun süren ve ağır olan egzersizler,kan nakli,serum takılması,beyin trombozu sorunu,tümör,psikolojik sorunlar gibi birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.Peki ya ateşe ne iyi gelir?

Yetişkinlerde Ateşe Ne İyi Gelir

Ateş bir hastalık değildir fakat hastalıkların bulgusu olarak ortaya çıkar ayrıca ateş önemli sorunlar nedeni ile ortaya çıkmasının yanında oldukça sıkıntılı bir sağlık sorunudur bu nedenle ateş durumunda bir doktora başvurmak oldukça önemlidir.Çocuklarda veya yetişkinlerde ateşi düşürmek sorunu ortadan kaldırmıyor çünkü ateş tek başına bir hastalık değil bir belirtidir bu nedenle ateşi düşürünce hastalığın kaybolması diye bir durum söz konusu değildir.Ateşi düşürmek ateş nedeniyle ortaya çıkan sorunlardan korunmak nedeniyle önemlidir.Ateş durumunda yapılacak en akılcı şey bir doktora gitmektir.

 • Kalın kıyafetleri çıkartın bunun yerine bol ve serin tutucu kıyafetlere yönelin.Ateşi olan kişi kendini üşüyor hissedebilir fakat kalın kıyafetlerden ve sıcak tutucu kıyafetlerde mutlaka uzak durmalıdır.
 • Ortamdaki sıcaklık 20 derece civarına düşürülerek ateşin etkileri azaltılabilir.
 • Islak havlu kişinin başına,koltuk altına,ensesine,diz altlarına gibi bölgelere konularak ısı düşürülebilir.
 • Islak havluya rağmen ısı düşmüyorsa kişiye ılık bir duş aldırılabilir.Suyun çok soğuk olması veya çok sıcak olması ateşin daha çok yükselmesine neden olur.Ilık duşta kişi bir sünger ile ılık suyu vücudunda gezdirmelidir.
 • Ateş nedeniyle ve ateş ile birlikte ortaya çıkan ishal durumu nedeniyle kişide sıvı azalması durumu söz konusu olur bu yüzden kişi çok sıcak veya çok soğuk olmayan su tüketmelidir.

Çocuklarda Ateşe Ne İyi Gelir

Çocuklarda ateş oldukça dikkat edilmesi gerekilen bir sorundur.Ateş tek başına bir hastalık değildir bununla beraber ateş hastalıklar ile beraber ortaya çıkar yani ateş bir belirtidir.Ateşi düşürmek önemlidir fakat ateşi düşürdüğümüz zaman ateşe neden olan hastalığı geçirmiş olmuyoruz bu nedenle ateşi düşürdükten sonra hemen bir hekime başvurmak çok gereklidir.

 • Çocuğu olan her ailede ateş ölçümü için ölçer gereklidir.Ateş durumundan şüphelendiğiniz zaman çocuğunuzu düzenli olarak ölçerek bir doktora başvurmalısınız.
 • Çocuğun üstünü açın ve kalın kıyafetler ile sıcak tutacak elbiseleri üzerinden çıkartın.
 • Çocuğun bulunduğu ortamın çok sıcak olmamasına dikkat edilmelidir.
 • Ilık bir su ve sünger ile çocuğun alnı,koltuk altları,dizlerinin altı ve kasık bölgesi gibi bölgeleri silinir.
 • Ateş düşmüyorsa ılık bir suya oturttuktan sonra bir sünger yardımı ile yavaş yavaş ıslatılarak duş aldırılır.
 • Ateş nedeniyle sıvı kaybı olabilir bu nedenle bol sıvı verilmelidir.

Bunları Yapmayın

Yüksek ateş durumlarında ebeveynler çok heyecanlanıyor ve bunun sonucunda çocuklarına yanlış uygulamalar ile zarar veriyor.

 • Çocuğunuzu soğuk su ile yıkamayın ve ya soğuk su ile kompres yapmayın bu çocuğun titremesi ve bununla beraber ateşinin yükselmesine neden olur.
 • Doktorun tavsiyesi olmadan bilinçsizce ilaç vermeyin bu kötü sonuçlar doğurabilir.
 • Aspirin ve ya aspirin ile karıştırılmış limon vermeyin.
 • Çocuğa alkol uygulamayın bu zehirlenmeye neden olabilir.

Özetle ateşi düşürmek önemlidir fakat ateşe düşürme sonucunda ateşe neden olan hastalık geçmez bu yüzden ateşe düşürdükten sonra veya hemen bir uzmana gitmen en sağlıklı davranış olacaktır.

Hakkında Admin

Araştırmacı Yazar Ne İyi Gelir Konusu Hakkında Uzman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*