Son Haberler
Anasayfa / Ne İyi Gelir / Balgama Ne İyi Gelir

Balgama Ne İyi Gelir

Balgam 

Balgam mukus olarak tanımlanan bir şeydir. Balgam akciğer trake borusuna kaçabilecek toz vb şeylerin kendisine yapışmasını sağlayarak trake borusuna gitmesini engeller. Balgamın olması normal bir durumdur fakat balgamın kişiyi rahatsız edici derecede fazla olması ve farklı olması bir sorun oluşturur. Boğaz çevresinde olan enfeksiyon hastalıkları,gribal hastalıklarda daha da belirginleşir ve renk değiştirerek rahatsızlıkların belirtisi olur. Peki ya genellikle öksürükle adı anılan bu baş belası balgama ne iyi gelir balgamı ne söktür işte cevapları;

Balgama Ne İyi Gelir

Elma

elma

Elma çayı balgama ne iyi gelir sorusundan bahsedilince akla gelen en etkili ve en bilindik yöntemdir. Uygulanışı ise şöyledir;Elma kabukları,zencefil,tarçın ve karanfile ihtiyacımız olacak. Bu şeyleri temin ettikten sonra bir kap içinde hepsini beraberce kaynatan ve sonrasında içiniz.

 

Ihlamur

ıhlamur

Ihlamur da kaynatılarak içildiğinde balgama ne iyi gelir sorusuna en etkili cevaplardan biri olur. Ihlamur kullanımı halkımız tarafından bilindik ve çok kullanılan şifalı içecekler arasında en önemli olanlarından biridir.

 

Kekik Çayı

kekik-cayi

Geleneksel ve toplumumuz için çok önemli olan şifalı bir bitkidir. Kekik çayı balgamı sökmede çok etkilidir. Balgam geçene kadar düzenli olarak içmenizi öneriyoruz.

 

 Ebegümeci

ebegümeci

Ebegümeci kaynatıp gargara yapmak ve ya içmek hem boğazdaki iltihabı söker hemde balgamı sökerek balgama ne iyi gelir sorusuna çok güzel bir cevaptır.

Ada Çayı

ada-çayı

Ada çayı da balgama iyi gelen çaylar arasında bahsedilebilir bir yöntemdir. Ada çayı boğazı yumuşatarak boğaz ağrısına,öksürüğe ve balgama iyi gelir.

 

Karaturp ve Bal

kuru öksürüğe ne iyi gelir ne iyi gelir

Karaturp bal yöntemi boğaz ağrısı,öksürük ve balgam gibi rahatsızlıklara çok iyi gelmesi ile adından bahsettiren güzel bir yöntemdir. Uygulanışı ise şöyledir;Bir karaturp bir de bıçak alınır ve başı ile altı kesilir sonrasında üstü oyulur fakat kesinlikle delinmez sonrasında bu turp bir bardağın üzerine oturtulur ve oyuk yeri bal ile doldurulur. Sonrasında bu balın süzülerek bir sıvı oluşması beklenir. Bu sıvı öksürüğe,balgama ve boğaz ağrılarına çok iyi gelir.

 

Hakkında Admin

Araştırmacı Yazar Ne İyi Gelir Konusu Hakkında Uzman

Bir yorum

  1. Diğer bitkilerden emin değilim fakat ıhlamur kesinlikle balgamı geçirme konusunda en etkili bitkidir. Ayrıca kış aylarında aynen normal çay gibi sürekli tüketebilirsiniz…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*