Son Haberler
Anasayfa / Zayıflama / Kaç Kalori / Çiğ Köfte Kaç Kalori

Çiğ Köfte Kaç Kalori

cig-kofte-kac-kaloriHemen hemen herkesin severek tükettiği çiğ köfte kaç kaloridir bu sorunun cevabını kilosuna dikkat etmeye çalışan birçok kişi merak ediyor. Çiğ köfte etli ve etsiz olarak ikiye ayrılır fakat genellikle etsiz çiğ köfte tüketiliyor çünkü etli çiğ köftenin yapılması zor, maliyeti fazla ve muhafaza edilmesi zor bu nedenle genellikle etsiz çiğ köfte tüketilmektedir. Etli çiğ köfte etsiz çiğ köfteye oranla daha fazla kalori içermektedir. Etsiz çiğ köfte yapımında bulgur, salça, yağ, isot, biber, soğan ve baharatlar kullanılmaktadır bu malzemeler nedeniyle etsiz çiğ köfte hemen hemen ekmek ile eş değer kalori değerine sahiptir. Çiğ köfte genellikle lavaşla tüketilmektedir bunun yanında ekmek ile tüketildiği de olmaktadır bu nedenle bu durum çiğ köftenin kalori değerini artırmaktadır. Peki ya tam olarak etsiz veya etli çiğ köfte kaç kaloridir?

Etsiz Çiğ Köfte Kaç Kalori

Çiğ köftenin içerdiği malzemelere göre kalori miktarı değişmektedir. Özellikle yağ ve benzeri maddelerin kullanımı çiğ köftenin kalori değerini yükseltmektedir fakat ortalama bir adet yani 30 gram etsiz çiğ köfte 53 kaloridir, bir posiyon etsiz çiğ köfte yani 125 gram etsiz çiğ köfte 224 kaloridir. Bir dürüm çiğ köfte (100 gram) ortalama 240 kaloridir. Etsiz çiğ köfte kalori bakımından ekmeğin kalorisine yakındır bunun yanında lavaş ve ekmekle tüketildiğinde kalorisi daha da yükselmektedir bu nedenle kilo almak istemiyorsanız çiğ köfte yerken en fazla 5-6 tane tüketin ve marul gibi yeşilliklerle tüketmeyi tercih edin.

Etli Çiğ Köfte Kaç Kalori

Etli çiğ köfte etsiz çiğ köfteye oranla daha fazla kalori içermektedir bunun yanında maliyeti fazladır ve üretimi zordur. Bir adet etli çiğ köfte yani 30 gram kadar etli çiğ köfte 64 kaloridir. Bir porsiyon yani 125 gram etli çiğ köfte 270 kaloridir.

Çiğ Köfte Kilo Aldırır Mı

Çiğ köfte kaç kaloridir sorusunu soran kişi aynı zamanda çiğ köfte kilo aldırır mı sorusunu da sormaktadır. Çiğ köfte ülkemizde en çok sevilen yiyeceklerden bir tanesidir ve içerdiği maddeler bakımından lif açısından zengindir ve baharatları sayesinde metabolizmanın çalışmasını sağlamaktadır. Çiğ köfte kilo aldırır mı sorusundan önce üzerinde durulması gerekilen nokta ise çiğ köftenin fast food ürünlerinden daha sağlıklı olduğu bilinmelidir ayrıca çiğ köfte fast food ürünlerine göre aşırı kiloların altında yatan nedenlerden bir tanesi değildir. Çiğ köftenin kalori değerleri ekmeğe yakındır ve bu nedenle aşırıya kaçıldığında kilo alımına neden olabilir fakat 5-6 parça olarak marulla tüketilen çiğ köfte kilo aldırmaz ayrıca fast food tüketmektense çiğ köfte yemek daha iyidir ve fast food’un kalori değerlerine bakarsak çiğ köfte bunların yanında melek kalır. Çiğ köfte tüketirken lavaş şeklinde tüketmemeye özen gösterirsek kilo aldırması söz konusu olmaz fakat çok tüketildiği taktirde kilo aldırması kaçınılmazdır.

 

Hakkında Admin

Araştırmacı Yazar Ne İyi Gelir Konusu Hakkında Uzman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*