Son Haberler
Anasayfa / Ne İyi Gelir / Dolamaya Ne İyi Gelir

Dolamaya Ne İyi Gelir

dolamaya-ne-iyi-gelirDolama bakteri ve parazit nedeniyle ortaya çıkan bir deri hastalığı olan dolama genellikle tırnakla etin birleştiği bölgede ortaya çıkmaktadır. Bu sorunu yaşayan kişiler dolamaya ne iyi gelir sorusunun cevabını merak etmektedirler fakat bu gibi sorunlarda en uygun olanı öncelikle bir doktora gitmektir. Dolama rahatsızlığını genellikle bakteri ile ortaya çıkar bunun yanında bazen parazit, virüs, küf gibi etkenler ile de ortaya çıkabilir. Dolanmanın oluşmasında genellikle uçuk rahatsızlığının ortaya çıkması altında yatan neden olan herpes simplex virüsü nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu virüs tırnak kenarları gibi bölgelerde ortaya bir iltihaplı sorun çıkartır bu duruma dolama denir. Ayrıca bakterilerde bu durumda etken olabilir bu nedenle dolamanın tedavisinde altında yatan nedenin tam olarak bilinmesi gerekiyor. Dolama eğer bakteri nedeniyle ortaya çıktı ise ağrı ve zonklamanın daha fazla olacağı bilinmelidir. Peki ya dolama sorunu yaşayan bir kişi bu durumdan nasıl kurtulur yani dolamaya ne iyi gelir ?

Dolamaya Ne İyi Gelir

Dolama rahatsızlığı tekrarlayabilen sorunlardan bir tanesidir bu nedenle dolama tedavisi yapıldıktan sonrada dikkat edilmesi gerekilen durumlar vardır. Bu nedenle tırnak kesimine ve el bakımına dikkat etmek, ellerin sürekli kuru ve yaş olmamasına dikkat etmeliyiz. Dolamanın geçmesi için bir tıbbı müdahale gerekiyor bu nedenle dolamanın evde tedavisi kolay değildir bu nedenle dolama sorunu yaşıyorsanız dolamaya ne iyi gelir sorusunun cevabını aramaktansa hiç vakit kaybetmeden bir doktora gitmeniz gerekmektedir. Dolama tedavisinde doktor dolamaya küçük bir müdahale ile dolama içerisindeki irini boşaltır ve antibiyotik ve benzeri ilaçlar ile bölgedeki iltihap ortadan kaldırılmaya çalışılır. Gördüğünüz gibi dolamanın evde tedavisi pekte mümkün değildir bu yüzden dolama ne iyi gelir sorusunun cevabı bir doktora gitmektir.

Dolama Neden Olur

Dolam genellikle tırnak ile etin buluştuğu bölgelerde ortaya çıkan bir cilt rahatsızlığıdır dolama etin tırnak ile buluştuğu bölgeden başka birçok yerde olabilir. Dolama altında yatan en yaygın neden virüslerin o bölgeye çeşitli nedenler ile girmesi ve bunun sonucunda bir iltihaba sebebiyet vermesidir ayrıca bakteri ve parazitler nedeni ile de dolama ortaya çıkabilir. Ayrıca mantar ve küf nedeniyle de kişide dolama sorunu ortaya çıkabilir. Genellikle tırnak ile etin buluştuğu bölgede çıkmasının nedeni ise bu bölgede deri altına virüs ve bakterilerin ulaşmasının kolay olmasıdır. Ayrıca bu bölgelerde kesikler ve yara benzeri yerlerden de bakteri ve virüs girerek dolamanın ortaya çıkmasına neden olabilir. Dolama tekrarlayabilen bir rahatsızlıktır bu nedenle kişi dikkatli olmalıdır buna bağlı olarak el ve tırnak bakımı ihmal edilmemelidir ve ellerin sürekli kuru veya sürekli yaş olmasından kaçınmak gerekiyor.

Nelere Dikkat Edilmelidir

Dolama tamamen iyileşse bile tekrarlayabilen bir rahatsızlıktır bu yüzden kişi özellikle tırnak ve el bakımına özen göstermelidir. Tırnakları düzgün kesmek önemlidir çünkü tırnak kesiminde yapılan hatalar ile beraber tırnak deriye zarar verebilir ve bu bölgeden virüs ve bakteriler girerek dolama sorununun ortaya çıkmasına neden olabilir. Şeytan tırnağının olması durumunda koparmak yerine bir dezanfektan sürdükten sonra kesilmesi daha uygun olur.

Tırnak Kesimine Dikkat 

Dolama sorunundan korunmak için tırnakların çok uzamaması gerekmektir bu nedenle tırnaklarınız uzamadan düzenli olarak kesilmelidir. Dolama rahatsızlığını engellemek için tırnakların çok girintili olarak kesilmemesi gerekiyor bunun aksine daha düz kesmek gerekiyor. Kısacası tırnakların kesiminde dikkat edilmesi gerekilen şey tırnakların deriye zarar vermesini engellemektir.

 

Hakkında Admin

Araştırmacı Yazar Ne İyi Gelir Konusu Hakkında Uzman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*