Son Haberler
Anasayfa / Neden Olur / Halsizlik Neden Olur

Halsizlik Neden Olur

Halsizlik

halsizlik-neden-olurHalsizlik gündelik yaşamımızda bizi oldukça olumsuz etkileyen,enerjimizi düşüren,çalışma isteğimizi azaltan,konsantrasyonumuzu bozan bir sorundur.Halsizlik kısaca kişide çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan enerji azlığı olarak tanımlanabilir.Halsizlik neden olur sorusuna çevresel etmenler,hastalıklar ve bazı durumlar konu başlıkları altında cevap verilebilir.Halsizliği fiziksel ve zihinsel olarak ayırabiliriz.Fiziksel olarak halsizlikten bahsetmek için kişinin vücudundaki yorgunluk,hastalık,dış etmenler ile ortaya çıkması gerekirken zihinsel olan halsizlik durumunda kişinin zihinsel olarak halsiz hissetmesi,duygusal sıkıntılar yaşaması gibi durumlardan bahsetmek gerekiyor.Halsizlik bir hastalık olmaktan ziyada bir hastalığın belirtisi ve ya bir durumun sonucudur peki ya halsizlik sorunu neden olur?

Halsizlik Neden Olur

Fizyolojik Nedenler

Kansızlık:Halsizlik oluşmasının altında yatan en yaygın nedenlerinden bir tanesi kansızlıktır.Özellikle kadınlarda adet görme nedeniyle ortaya çıkan kansızlık halsizliğe neden olur.Kansızlık nedeni ile ortaya çıkan halsizlik durumunda kişi sürekli olarak üşür,gözlerin kararması,ağız kenarında oluşan çatlaklar,yutkunmada zorlanma gibi belirtiler ile karşılaşır.Ayrıca kan kaybetmeye neden olan hastalıklar(uzun süren adet,basur gibi) hastalıkları da halsizlik nedenleri arasında gösterebiliriz.

Şeker Hastalığı:Şeker hastalığı nedeniyle yüksek kan şekeri hücreye giremez ve bu nedenle metabolize edilememektedir.Buna bağlı olarak istediğiniz kadar düzgün beslenin halsizlik ile karşılaşırsınız.

Beslenme:Beslenmede yapılan yanlışlar ile vücut için gerekli madde ve enerji alınamıyor bununla beraber halsizlik oluşuyor.Dengesiz beslenme günümüzde birçok hastalık altında yatan nedenlerden bir tanesidir.Beslenmede yapılan hatalar direkt olarak halsizliğin oluşmasına ve ya halsizliğe neden olabilecek rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden oluyor.

Uyku:Gün içinde zinde olabilmek için gece kaliteli bir uykuya ihtiyacımız vardır fakat bazı durumlarda uykuda problemler oluyor buna bağlı olarak da halsizlik oluşuyor.Ayrıca uyku apnesi gibi kişide uykusuzluğa neden olan sorunları da halsizlik nedeni olarak gösterebiliriz.

Su Tüketimi:Kişinin su tüketimine özen göstermemesi sonucunda halsizlik ortaya çıkabiliyor bu nedenle günde 2-3 litre arasında su tüketmeliyiz.

Demir Eksikliği:Demir eksikliği rahatsızlığının belirtilerinden bir tanesi halsizliktir.Bu nedenle halsizlik nedenleri arasında demir eksikliğini gösterebiliriz.

Menopoz:Halsizlik neden olur sorusunun bir diğer cevabı ise menopozdur.

İdrar Yolu İltihapları:Bu rahatsızlıkta kişide halsizlik bulgusu vuku bulmaktadır bu nedenle halsizlik neden olur sorusuna cevap olarak gösterilebilir.

İlaç Kullanımı:Kullandığınız ilaçların yan etkisi olarak halsizlik durumu ile karşılaşabilirsiniz.Buna antidepresan ve alerji ilaçları gibi örnekle verebiliriz.

Metabolizma Rahatsızlıkları:Diyabet,anemi,böbrek rahatsızlıkları,karaciğer rahatsızlıkları gibi hastalıklarda halsizlik neden olur sorusuna cevap olarak verilebilir.

Kalp Hastalıkları:Kalp hastalıkları nedeni ile ortaya halsizlik bulgusu çıkabilir bu nedenle halsizliğin çok dikkat edilmesi gerekilen bir sorun olduğu ortaya çıkmaktadır.

Enfeksiyon Rahatsızlıkları:Hepatit,grip,sıtma,tüberküloz gibi enfeksiyon hastalıklarında halsizlik durumu ile karşılaşılabilir.

Tiroid Hastalıkları:Tiroid bezlerinin az çalışması gibi tiroid bezi hastalıklarında kişide halsizlik durumu ortaya çıkar.

Akciğer Hastalıkları:Bu tür hastalıklarda da halsizlik durumu ile karşılaşılmaktadır.

Alkol Tüketimi:Birçok rahatsızlığın nedenleri arasında gösterilen alkol direk olarak halsizliğe ve halsizliğe neden olan durumların ortaya çıkmasında rol oynar.

Bazı Kanser Türleri:İlk bulgu olarak halsizlik ortaya çıkmaktadır.

Psikolojik Nedenler

Depresyon:Bu durumda kişide bazı bulgular ortaya çıkmaktadır bu bulgular arasında halsizlik de vardır.

Kronik Stres:Bu duruma bağlı olarak kişide halsizlik ortaya çıkabilmektedir.

Duygusal Sıkıntılar:Boşanma,ölüm,çevredeki değişim,kaygı,ayrılık gibi duygusal sıkıntılarda halsizlik durumu ortaya çıkabilir.

Anksiyete Bozuluğu:Bu gibi psikolojik rahatsızlıklarda da halsizlik durumu ortaya çıkmaktadır.

Görüldüğü üzere halsizlik basite indirgenecek bir sorun olmayabilir bu yüzden uzun süren ve ya rahatsız eden halsizlik durumlarında bir hekime başvurmakta büyük fayda vardır.

Hakkında Admin

Araştırmacı Yazar Ne İyi Gelir Konusu Hakkında Uzman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*