Son Haberler
Anasayfa / Belirtileri / Hamilelik Belirtileri

Hamilelik Belirtileri

Hamilelik Nedir Ve Hamilelik Belirtileri

Hamileliği herkes hayal eder farklı rollerde de olsa bu roller anne ve ya baba olur.Anneler için daha önemli olan bir olgudur.Hamilelik insanlığın var oluşundan günümüze kadar olan insanlığın en önemli faktörlerinden biridir.Hamilelik erkek ile kadının cinsel münasebeti sonrasında erkeğin spermlerinin kadının yumurtalıklarından çıkan yumurtaların döllenmesi ile başlar.Hamilelik döllenmenin başlaması ile  birlikte 40 hafta sürer ve doğum gerçekleşir.Döllenme gerçekleşmesi ile 8.haftaya kadar olan zaman dilimi embriyotik dönem olarak tanımlanır.Ve bu 8. haftanın sonundan doğuma kadar olan döneme ise fetal dönemi denir.Bir yıl boyunca düzenli ilişkiye girdikleri halde hamilelik olmaması sorunun kısırlık olarak tanımlanır.Hamilelik nasıl anlaşılır yani hamilelik belirtileri nelerdir sizin gibi iyi anne ve baba adayları için bu konuyu yazdık ;

Hamilelik Belirtileri

1-)Adet Gecikmesi

adet

adet gecikmesi hamilelik belirtisidir.

Rahim iç yüzeyinde döllenmiş yumurtaların kalabilmesi için ve burada damarlanarak beslenmesi için bu bölüm her ay oluşur.Döllenme oluşmaması sonucunda bu bölüm atılır ve yerini kendisinin yerine gelecek bölüme bırakır.Buna adet,aybaşı,regl gibi tanımlamalar yapılır.Eğer adet gecikmesi var ise döllenme olmuş demektir buda hamilelik belirtileri arasında en önemli olanlardan birisidir.

2-)Mide Bulantısı

mide-bulantısı

mide bulantısı bir hamilelik belirtisidir

Mide bulantısı da adet gecikmesi gibi en önemli hamilelik belirtileri arasındadır.Hatta öyle ki toplumumuzda buna yönelik bir espri bile vardır miden mi bulanıyor öyleyse hamilesindir esprisidir.Mide bulantısı ilk haftalarda çoğunlukla görülür ve kusma ile birlikte görülür.Bu mide  bulantısı sıklıkla sabahları görülse de günün her bölümünde görülebilir.Hamilelik belirtileri arasında en önemli olan bu belirti genellikle 3. aydan itibaren azalmaya başlar.

3-)Tuvalete Çıkma Sıklığının Artması

idrara-çok-çıkmak

tuvalete çok sık çıkmakta hamilelik belirtisidir

Tuvalete çıkma sıklığının artması hamilelik belirtileri arasında sık görülen belirtiler arasındadır.Bu belirti bebeğin gelişimi sebebiyetiyle böbreklerde bir baskı oluşması ve de kan akışının hızlanmasıyla tuvalete çıkma sıklığı artar.

4-)Göğüslerde Hassasiyet

göğüslerde-hassasiyet

göğüslerde hassasiyet hamilelik belirtileri arasındadır

Göğüslerde hassasiyette hamilelik belirtilerinden biridir.Göğüslerin hassaslaşması göğüslerdeki süt yollarındaki uyarılması nedeni ile oluşur.Göğüsler sertleşme olur bunun yanında göğüslerin uçlarında renk koyulaşır.

5-)Baş Dönmesi

baş-dönmesi

Baş dönmesi hamileliğin ilk dönemlerinde oluşur ve kan akışının hızlanması nedeniyle oluşur.Genellikle ani hareketlerde göz kararması,baş dönmesi ve bayılma görülebilir.

6-)Yorgunluk ve Halsizlik

halsizlik

Yorgunluk ve halsizlik de hamilelik belirtileri arasındadır fakat tek başlarına belirti niteliği taşımaz.Hamilelik nedeni ile olan hormonal değişimler sonucu kişide sürekli bir yorgunluk ve halsizlik hissi vardır.

 

 

Hakkında Admin

Araştırmacı Yazar Ne İyi Gelir Konusu Hakkında Uzman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*