Son Haberler
Anasayfa / Ne İyi Gelir / Hazımsızlığa Ne İyi Gelir

Hazımsızlığa Ne İyi Gelir

Hazımsızlık

hazımsızlığa ne iyi gelirHazımsızlığa ne iyi gelir sorusunun cevabını vermeden önce hazımsızlık nedir neden olur sorusunun cevabını verelim.Hazımsızlık karnın üst bölgesinde ağrı,şişkinlik hemen doyma,bulantı sorunları ile birlikte olan rahatsızlığa denir.Kısacası kişinin yediği yemekleri sindirirken oluşan rahatsızlık olarak tanımlanabilir.Hazımsızlık bir hastalık değildir fakat hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir.Hazımsızlık genellikle kişinin yediği yemekler sonrası oluşur.Hazımsızlık tıp dilinde dispepsi olarak bilinir.

Hazımsızlık nedenleri arasında yemekleri hızlıca tüketmek çünkü yemekleri hızlı tüketen kişi sindirimin başlangıcı olan dişlerle parçalama işlemini tam yapmaz,ülser bu sorunların başında gelir,yemeklerde aşırı yağ kullanmak ve ya aşırı yağlı yiyecekleri çok fazla tercih etmek,reflü(bu hastalık asitli yiyecekleri çeşitli nedenlerle yemek borusuna kaçmasıdır),mide hastalıkları,sindirim sistemi hastalıkları,aşırı alkol tüketmek,sigara tüketmek,tiroid hastalıkları,mide asidinin normalden fazla olması,aşırı baharatlı yiyecekler tüketmek,gebelik,bazı ilaçlar,mide kanseri,stres gibi birçok sebep vardır.

Hazımsızlık midede bir sorun hissi,karnın üst bölgesinde ağrı,iştah azlığı,mide şişkinliği,midede kramp,baskı,hafif yanmalar,geğirme,gaz kaçırma,ekşime,bulantı ile kusma gibi birçok belirti gösterir.Peki ya bu hazımsızlığa ne iyi gelir işte cevaplar;

Hazımsızlığa Ne İyi Gelir

 • Probiyotik yoğurt ve normal yoğurtlar içerdikleri yararlı bakteriler sayesinde sindirim sorunlarına iyi gelir.Hazımsızlık çektiğiniz zamanlarda yoğurt tüketebilirsiniz fakat tam yağlı olmamasına dikkat ediniz.
 • Hazımsızlığa ne iyi gelir sorusunu hastalardan duyan uzmanlar genellikle anasonu öneriyorlar.Günde iki çay kaşığı anasonu hazımsızlığa iyi gelmesi için tüketebilirsiniz.Alternatif olarak anasonun çayını tüketebilirsiniz.Anason gaz söktürmeye yardımcı olur,mideyi güçlendirir mide ve bağırsak gazlarını söktürür.
 • Çok baharatlı yiyecekler,aşırı yağlı yiyecekler,birden çok yemek yemek,düzensiz yemek yemek gibi hazımsızlığa neden olan şeylerden uzak durun.
 • Süt ve süt ürünleri tüketebilirsiniz bunlar bulundurdukları aktif bakteriler sayesinde midenin görevini tam olarak yapmasını sağlar ve bu özelliği ile hazımsızlığa ne iyi gelir denince söylenen yöntemler arasında yerini alır.
 • Sindirilmesi kolay besinlere yönelmek midenin rahatlamasını sağlar.Meyve ve meyve suları tüketebilirsiniz bunlara ek olarak haşlanmış az yağlı sebzeler tüketebilirsiniz.
 • Günün son yemeğini yatmadan önce yemeyin.Günün son yemeğini yatmadan 3 saat kadar önce yiyin ve de tüketeceğiniz besinleri az yağlı ve sindirilmesi kolay besinler olmasına dikkat ediniz.
 • Kimyon tüketmekte hazımsızlığa iyi gelen şeyler arasındadır.Yemeklerinize katarak tüketebilirsiniz.
 • Yemeklerden sonra sıcak içecekler tüketin fakat kahve gibi kafeinli içeceklerden uzak durun.
 • Hareketsizlik çağımızın en çok rahatsızlığa neden olan sorunları arasındadır.Bu nedenle hareketsiz kalmayın bir yerlere yürüyerek gitmeye çalışın.Sabahları açma egzersizleri yapın.Otobüsten bir kaç durak önce inin ve yürüyün gibi birçok hareket oluşturabilirsiniz.
 • Su tüketiminizi arttırmak mide asitlerine iyi gelir ve gaza da iyi gelir.
 • Fast food tarzı yiyecelerden uzak durun.
 • Ayakta bir şeyler yemek ve içmekten uzak durun.Yemek yerken fazla konuşmayın.
 • Melisa ve sarı kantaron çayı hazımsızlığa iyi gelir.
 • Mideyi çalıştıracak egzersizler yapın.

Kısacası hazımsızlığa ne iyi gelir sorusundan önce kişi bende hazımsızlık neden oluyor benim ne gibi sorunlarım varda hazımsızlıkla karşılaşıyorum sorusunu kendine sormalıdır.Bu sorunun cevabını bulursa hazımsızlığa ne iyi gelir sorusunun da etkili bir cevabını bulacaktır.

Ne Zaman Doktora Gidilmeli 

Ne yaptıysanız sorununuz çözülmedi ve gittikçe ilerliyorsa kesinlikle bir uzmana başvurmalısınız.Uzun süren hazımsızlık durumlarında doktora başvurmalısınız.Kişi yutmada güçlük çekerse vakit kaybetmemelidir.Dışkıda bir kararma görürse de bir uzmana danışmalıdır.Bunlara ek olarak kişi gözlerde sararma,kanlı kusma gibi durumlarda da bir doktora başvurmalıdır.

 

Hakkında Admin

Araştırmacı Yazar Ne İyi Gelir Konusu Hakkında Uzman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*