Son Haberler
Anasayfa / Neden Olur / Hıçkırık Neden Olur

Hıçkırık Neden Olur

Hıçkırık Nedir?

hıçkırık-neden-olur

hıçkırık neden olur

Hıçkırık neden olur sorusunun cevabını vermeden önce hıçkırık nedir sorusunun cevabını vermek hıçkırık neden olur sorusunun cevabının daha anlaşılır olması için önemlidir.Hıçkırık diyafram kasının aniden kasılmasına bağlı olarak ses tellerinin boşluklarının kapanması ile oluşur ve buna bağlı olarak ta nefes alımı olurken bir ses çıkar ve bu hıçkırık olarak tanımlanır.Hıçkırık tıp dilinde singultus olarak tanımlanır.Hıçkırık genellikle diyaframda meydana gelir fakat solunum kaslarında da gerçekleşebilir.Diyafram göğüsteki boşluktan karnın boşluğunu birbirinden ayıran kas olarak tanımlanır.Peki ya bu hıçkırık neden olur işte cevapları;

Hıçkırık Neden Olur?

  • Hıçkırık nedenleri arasında en çok karşılaşılan neden yemeği fazla kaçırmaya bağlı olarak ortaya çıkan hıçkırıktır.Bu hıçkırık fazla uzun sürmez ve kendiliğinde geçer.Hızlı yemek,hızlı yemek yerken konuşmak,hava yutmak gibi bir çok neden ile mide şişer ve bunun sonucunda diyaframı sıkıştırarak kasılmasına neden olur ve bunun sonucunda hıçkırık oluşur.
  • Sıcak ve baharatlı yemeklerde kasılmalara neden olarak hıçkırığa neden olabilir.
  • Psikolojik olarak da hıçkırık ortaya çıkabilir.Hıçkırığın kadınlarda oluşma nedeninin yüzde doksanı psikolojik iken erkeklerde bu oran yüzde yedi civarındadır.Psikolojik nedenler arasında korku,stres ve heyecan gibi şeyler vardır.
  • Aşırı derecede gülmekte hıçkırık neden olur sorusunun cevabı olabilir.Çünkü gülerken hızlı şekilde nefes alıp verildiği için diyafram etkilenir ve bunun sonucunda diyaframın kasılması ile hıçkırık ortaya çıkar.
  • Hamilelikte aynen mide dolu iken diyaframa baskı yaptığı gibi diyaframa baskı uygulanır ve bunun sonucunda hıçkırık oluşabilir.
  • Alkollü ve asitli içecekler yapıları nedeni ile hıçkırığa neden olurlar.
  • Hıçkırık hastalıklara bağlı olarak da meydana gelir.Bu hastalıklar arasında kalp hastalıkları,bağırsak hastalıkları,zatürre,pankreas gibi hastalıklardır.

Uzun süren hıçkırıklar da bir hekime başvurmak gerekir.Hıçkırık iki saatten fazla sürüyor ise mutlaka bir hekime gözükmelisiniz.

Hakkında Admin

Araştırmacı Yazar Ne İyi Gelir Konusu Hakkında Uzman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*