Son Haberler
Anasayfa / Neden Olur / Migren Neden Olur

Migren Neden Olur

Migren Nedir?

migren neden olur

migren neden olur

Migren neden olur sorusunun cevabını vermeden önce migren nedir sorusunun cevabın vermenin önemli olduğunu düşünüyoruz.Migren nedir?Migren hayati önem taşıyan önemli bir nörolojik rahatsızlıktır.Migreni duyduğunuz zaman kesinlikle kötü bir baş ağrısı sözünü  de duyarsınız.Çünkü migren otonom sinir sisteminde orta şiddetli ve şiddetli olarak baş ağrısı ile görülen bir kronik hastalıktır.Migren belirtileri arasında kusma,ışığa karşı tepki(fotofobi),sese karşı tepki(fonofoni) gibi bulgular vardır.Migrenin kadınlarda görülme sıklığı erkeklerde görülme sıklığının üç katıdır.Peki ya migren neden olur?

Migren Neden Olur

  • Migrenin tam nedeni belli değildir fakat ailesel olarak olduğu bilinmektedir.Migren genetik ve çevresel etmenlerin birleşimi nedeni ile olduğu varsayılmaktadır.Migren rahatsızlığı olan kişilerin 6 da 4 ünün ailesindede migren görülmektedir ve bu nedenle aileden geçtiği düşünülmektedir.Kısacası migren neden olur sorusunu cevaplarından biridir.
  • Migren ataklar şeklinde oluşur bu ataklar sırasında beyin kimyasallarından olan serotonin diye adlandırılan kimyasal da azalma görülür.Bu kimyasal azalması sonucunda beyin damarlarında bir daralma ve kasılma oluşur ve buna bağlı olarak migren ağrıları ortaya çıkar.
  • Migren hormonlar ile bağlantılı olarak da tetiklenebilir.Hormon değişimlerinden etkilenir.
  • Migren hormonlara bağlı olduğu gibi psikolojik sorunlara da bağlı olarak gelişebilir.Migren de depresyon,stres,kaygılanma gibi şeyler tetikleyici olabilir.
  • Migren tetikleyicileri arasında yiyecekler de vardır.Bu yiyecekler şarap,çikolata,peynir,kahve,çay gibi yiyeceklerdir.
  • Uyku problemleri de migren tetikleyicileri arasında en önemlilerinden bir tanesidir.
  • Aç kalmakta migren tetikleyicisidir.
  • Fiziksel olarak da migreni tetikleyen şeyler vardır bunlar başa darbe alma,diş ağrısı,kas gerginli,ve inatçı öksürük gibidir.

Hakkında Admin

Araştırmacı Yazar Ne İyi Gelir Konusu Hakkında Uzman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*