Son Haberler
Anasayfa / Genel / PRP Yöntemi İle Varis Ülseri Tedavisi

PRP Yöntemi İle Varis Ülseri Tedavisi

Varis Ülseri

Venöz ülser olarak da bilinen varis ülseri, bacaklardaki damarların kanı kalbe doğru geri gönderemediğinde ortaya çıkmaktadır. Kan, damarlarda birikir ve baskı oluşturur. Tedavi edilmezse, etkilenen bölgede artan basınç ve fazla sıvı, açık bir ağrının oluşmasına neden olabilir. Venöz bacak ülserleri en yaygın cilt ülseri türüdür. Çoğunlukla bileğin hemen üstünde görülürler. Genellikle yaşlıları etkiler ve kadınlarda daha sık görülürler. Çoğu venöz ülser bacakta, bileğin üstünde oluşur. Yaraların iyileşmesi yavaş olmaktadır.

Varis Ülseri Nasıl Oluşur?

Bacaklardaki damarlar, kanın kalbe doğru akmasını sağlayacak tek yönlü valflere sahiptir. Bu supaplar zayıfladığında, kan ters akabilir ve bacaklarınıza sızabilir.

Buna venöz yetmezlik denir. Fazla sıvı, bacaklarda kan basıncının oluşmasına neden olur. Basıncın artması ve sıvı birikimi, besin maddelerinin ve oksijenin dokulara girmesini önler. Gıdaların eksikliği hücrelerin ölmesine, dokuya zarar vermesine ve bir yara oluşmasına neden olur.

Belirti ve bulgular

Kan, bacağın alt kısımlarındaki damarlarda toplanırsa, sıvı ve kan hücreleri deriye ve diğer dokulara sızar. Bu, kaşıntıya neden olabilir ve staz dermatiti adı verilen deri değişikliklerine yol açar. Bu durum venöz yetmezlik için erken bir işarettir.

Diğer erken belirtiler şunlardır:

  • Bacak şişmesi, ağırlığı ve krampları
  • Koyu kırmızı, mor, kahverengi, sertleşmiş cilt
  • Kaşıntı ve karıncalanma

Varis ülserlerinin belirtileri

  • Ayak bileği bölgesinde yeni damar oluşumlarının olması
  • Ayak bileğinde şişlik
  • Ayakta uzun süre kalındığında bacaklarda duyulan ağrı
  • Derinin tahriş olması ve pul pul bir görünüme sahip olması
  • Ayakta kaşıntı
  • Kaşıntı sonrasında incelen ciltte iltihap ve yaraların oluşması

PRP Yöntemi ile Varis Ülseri Tedavisi

Varis ülserlerinde veya varisten kaynaklanan yaralarda, son yıllarda yaygın olarak kullanılan bir yöntem olan PRP ile oldukça başarılı tedaviler gerçekleştirilmektedir. Ameliyatsız bir yöntem olduğundan kısa sürede iyileşme sağlayan ve hastanede kalmanızı gerektirmeyen bir uygulamadır.

Platelet Rich Plasma kelimesinin kısaltılmış ifadesi olan PRP, trombosit açısından zengin olan plazmanın, yaralanmış dokuları tamir etmek amacıyla kullanılmasıdır.

Hastanın kendi kanındaki trombositlerden hazırlanan serumun, varis ülseri olan yerlere enjekte edilmesi işlemidir. PRP ile yara halindeki hücreler hızlı şekilde iyileşir.

Kliniğimiz tarafından başarı ile uygulanan PRP yöntemi ile ilerlemiş varis yaraları ve varis ülserlerinden kolayca ve kısa sürede kurtulabilirsiniz. Uzman doktorlarımız tarafından uygulanan PRP tedavisi hakkında bilgi almak ve randevu talebinde bulunmak için bize ulaşın.

Hakkında Admin

Araştırmacı Yazar Ne İyi Gelir Konusu Hakkında Uzman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*