Son Haberler
Anasayfa / Neden Olur / Reflü Neden Olur

Reflü Neden Olur

Reflü

reflü-neden-olurReflü neden olur sorusunu karşılaşana kadar merak etmiyoruz fakat bu sorun ortaya çıkınca ister istemez merak uyandırıyor.Erişkinlerde görülme sıklığı bakımından %20 olan reflü halk arasında mide reflüsü olarak bilinirken tıptaki adı Gastro Özofageal Reflü rahatsızlığıdır.Midede bulunan asit mideye zarar vermez bunun nedeni ise midenin yapısıdır fakat yemek borusu mide asidine karşı korumasızdır.Reflü çeşitli nedenler ile midede sindirimde görev alan asidinin yemek borusuna gelerek ortaya bir tahriş çıkması sorunudur.Reflü sorunu ile kadınlar daha sık karşılaşmasına rağmen reflü erkeklerde daha çok sıkıntı yaratmaktadır.Reflünün en belirgin özelliği yanmadır bu yanma genellikle kişinin göğüs bölgesinde hissedilir.Reflü sorunu ile karşı karşıya olan kişilerde yutkunurken zorlanma,yanma,öksürük,boğaz yanması ve ya ağrısı,acı su gelmesi gibi belirtiler göstermektedir.Peki ya reflü neden olur?

Reflü Neden Olur

  • Mide kapağında var olan yapısal bozukluklar nedeni ile yemek borusuna mide asidi giderek reflüye neden olabilir.
  • Çok yemek yeme nedeni ile midedeki basınç artarak mide asidinin yemek borusuna kaçmasına neden olur ve böylece reflü oluşabilir.
  • Midenin çeşitli nedenler ile boşalmasında sorunların ortaya çıkması ile kişinin mide asidi yemek borusuna gidebilir.
  • Yemek borusunda bulunan kastan oluşmuş kapak şeklindeki yapıda ortaya çıkan sorunlar nedeni ile reflü ortaya çıkabilir.
  • Hamilelik ile birlikte çoğalan progesteron hormonu nedeniyle yemek borusunun kastan oluşan kapağında meydana gelen yavaşlama reflü neden olur sorusuna cevap olarak verilebilir.
  • Aşırı kilo reflü neden olur sorusunun cevaplarından bir tanesi niteliğindedir.Bunun nedeni ise aşırı kilolar ile birlikte mideye olan baskının artmasıdır.
  • Mide fıtığı da reflü nedenleri arasında gösterilebilir fakat her zaman neden olmaz sadece bir etmen olarak karşımıza çıkabilir.

 

Hakkında Admin

Araştırmacı Yazar Ne İyi Gelir Konusu Hakkında Uzman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*