Son Haberler
Anasayfa / Hastalıklar / Hangi Bölüm Bakar / Reflüye Hangi Bölüm Bakar

Reflüye Hangi Bölüm Bakar

Reflü

refluye-hangi-bolum-bakarGöğüste yanma gibi reflü belirtileri ile karşılaşınca reflü rahatsızlığından şüpheleniriz ve muayene için doktora gitmek için reflüye hangi bölüm bakar sorusunun cevabını merak etmeye başlarız. Reflü kişinin mide içeriğinin çeşitli nedenler ile yemek borusuna kaçması durumudur. Yemek borusuna gelen bu içerik yani mide asidi o bölgede yanma ve tahribata neden olur. Reflü birçok kişide görülebilir ve bu durum genellikle geçici bir durumdur fakat bazı durumlarda uzun sürmektedir bu kronik reflü olarak tanımlanmaktadır. Reflü olan kişilerde göğüs ağrısı, ağza acı su gelmesi, boğaz ağrısı, öksürme, mide bulantısı, yemeklerden sonra mide ekşimesi olması gibi birçok belirti görülmektedir bu gibi belirtiler görüldüğünde doktora başvurmak gerekiyor peki ya hangi doktor yani reflüye hangi bölüm bakar?

Reflüye Hangi Bölüm Bakar

Reflü rahatsızlığından şüphelenen kişiler sindirim sistemi hastalıkları ile ilgilenen Gastroenteroloji bölümüne gitmelidirler. Bu bölümün bulunmadığı hastanelerde Dahiliye yani İç Hastalıkları bölümüne başvurabilirsiniz çünkü Gastroentroloji Dahiliye bölümünün bir alt dalıdır.

Reflü Neden Olur

Reflünün en önemli nedenli mide kapağında meydana gelen yapısal bir bozukluk sonucu mide içeriğinin yemek borusuna kaçmasını engelleyememesidir. Çok fazla yemekte nedenler arasındadır çünkü midenin zorlanmasını ve mide içeriğinin yemek borusuna kaçmasına neden olur. Midenin boşalmasını engelleyen faktörler, hamilelik, fazla kilolar, mide fıtığı gibi nedenler ile reflü ortaya çıkabilir.

 

Hakkında Admin

Araştırmacı Yazar Ne İyi Gelir Konusu Hakkında Uzman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*